АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Египет се опасява, че язовирът ще има опустошителен ефект върху водоснабдяването и напояването надолу по течението, освен ако Етиопия не вземе предвид нуждите му, отбелязва Асошиейтед прес.


Производствените цени се понижават с 3,6 на сто през юни на годишна основа, задълбочавайки спада си от предходния месец, когато бяха надолу с 3,3 на сто.


Индексът на "Сентикс", който отразява доверието на инвеститорите в бъдещото състоянието на икономиката, нараства до 4,5 пункта през юли спрямо 0,2 пункта през юни. Равнището му е най-високо от февруари 2022 г. и доста над прогнозираното от анализатори ниво от 1,1 пункта.


Захарта към момента се търгува за 1,87 лева за килограм, а тенденцията при цената ѝ е низходяща, което е в съответствие със световната динамика. При фасула има регистрирана възходяща тенденция от последните две седмици, като тази седмица цената му е 4,45 лева за килограм.


Годишната инфлация в еврозоната през юни е 2,0 на сто, показват предварителните данни на Евростат, това представлява увеличение на потребителските цени с 0,1 процентен пункт спрямо данните за май. Данните са в синхрон с очакванията на анализаторите.


Сред страните с най-големи икономики в ЕС през юни 2025 г. Индексът за икономическото доверие се влошава значително във Франция (-3,4 пункта), следвана от Испания (-1,4) и Германия (-0,8), докато се подобрява в Полша (+1) и остава като цяло стабилен в Италия и Нидерландия (+0,2 за всяка).


Цените на основните зърнени стоки на световните борсови пазари тръгнаха надолу в последните дни на юни, отчитат експертите на Софийската стокова борса (ССБ).


В Чикаго юнската пшеница тази седмица тръгва надолу с 4 долара до 221 долара за тон. Във Франция се наблюдава нов спад - с 4 евро до 197 евро за тон. В Украйна също се бележи чувствителен спад - с 12 долара до 230 долара за тон, но най-значително понижение има в Русия, където цената е с 18 долара по-ниска и достига 225 долара за тон.


Данните са ревизирани надолу спрямо зимната прогноза, публикувана през декември, когато ОИСР очакваше ръста на икономиката да бъде 2,8 на сто през 2025 г. и 2,6 на сто през 2026 г.


Германия остава най-слабо представящата се сред водещите икономики - 48,3 пункта през май, въпреки че производственият ѝ сектор регистрира едно от най-леките влошавания от три години.