АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Евро, петрол, борси



Курсът на еврото се задържа над прага от 1,37 долара в днешната междубанкова валутна търговия, предаде ДПА. Тази сутрин единната европейска валута се търгуваше за 1,3750 долара. Вчера Европейската централна банка (ЕЦБ) определи референтен курс от 1,3745 долара за едно евро.
Средната цена на петрола на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) вчера се повиши до 107,15 долара за барел, информира днес на сайта си петролният картел. Във вторник един барел петрол от кошницата на ОПЕК се търгуваше за 106,53 долара за барел. Цените на петрола се понижиха в сутрешната азиатска търговия след данните за свиване на производствения сектор в Китай през февруари, което не е добро предзнаменование за втората световна икономика, предаде Франс прес.Американският лек суров петрол с доставка през март понижи цената си със 17 цента до 103,14 долара за барел в азиатската електронна сесия на Нюйоркската търговска борса. Вчера цената на същите контракти нарасна с 88 цента до 103,31 долара - най-високата стойност от 8 октомври.
Лондонският сорт Брент от Северно море с доставка през април днес поевтиня с 56 цента до 109,91 долара за барел. Котировките на Токийската фондова борса се понижиха силно при закриването на днешната сесия след разочароващите резултати за производствения сектор в Китай и срива на жилищното строителство в Съединените щати с 16 процента през януари, предадоха Франс прес и ДПА.
Водещият индекс в Токио Никкей-225 изгуби 317,35 пункта или 2,15 на сто до 14 449,18 пункта.
По-широкообхватният индекс Топикс, който следи акциите на всички компании в елитната първа секция на борсата, спадна с 1,97 на сто до 1194,56 пункта.
Търговията беше средно активна, с 2,5 милиарда продадени акции.
Сесията започна на червено след коментарите на Международния валутен фонд (МВФ) за ситуацията в страните с нововъзникващи пазарни икономики, отбелязва АФП. Според фонда подемът в световната икономика се очаква да се потвърди през 2014 и 2015 година, при условие, че нестабилността на нововъзникващите пазарни икономики е краткотрайна и ако в еврозоната не се установи прекалено ниска инфлация.
Водещите индекси на Уолстрийт закриха вчерашната търговия с понижение след изказването на МВФ за световния растеж и протоколите от последното заседание на Управлението за федерален резерв (УФР) на САЩ.
След тенденция към покачване в началото на сесията, пазарът се преобърна през втората половина на деня, когато инвеститорите се запознаха с протоколите от последното заседание на УФР. От документите стана ясно, че американската централна банка е твърдо решена да продължава "с премерен темп" валутната си подкрепа за икономиката въпреки мрачните статистики в последно време. Особено тревожно за борсовите оператори се оказаха въпросите, повдигнати от някои участници в заседанието за това доколко би било уместно да се вдигнат лихвите относително рано, като някои от тях дори са споменали те да бъдат повишени още в средата на годината.
Промишленият индекс Дау Джоунс изгуби 89,84 пункта или 0,6 на сто и закри на равнище 16 040,56 пункта. По-широкообхватният индекс Стандард енд Пуърс спадна 12,01 пункта или 0,7 на сто до 1828,75 пункта, а индексът на високотехнологичните дружества Насдак се понижи с 34,83 пункта или 0,8 на сто до 4237,95 пункта. източник:БТА
Tweet |
|
Още от рубриката
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg