АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Годишната класация на IMD, оценява страните по четири стълба: икономическа ефективност, правителствени политики, бизнес среда и инфраструктура. България получава добри оценки за макроикономическа стабилност, с ниска инфлация, балансиран текущ баланс и едно от найниските нива на безработица в ЕС.


От Министерството на финансите съобщиха през май във връзка с постъпили запитвания относно публикуваните от Евростат данни за инфлацията в страните от ЕС за април 2025 г., според които референтната стойност на критерия за стабилност на цените се изчислява на 2,8 процента, че стойността на 12-месечната инфлация в България е 2,7 процента, като по този начин България продължава да изпълнява критерия за ценова стабилност.


Закупуването на новите самолети е част от дългосрочна стратегия за модернизация на флота на ЛОТ и разширяване на капацитета на централните летищни хъбове – включително новия "Централен комуникационен порт" (CPK), планиран за завършване в началото на 2030-те.


Попитани какво действие на ЕС би подобрило живота им в краткосрочен план, 45 на сто от българите и 44 на сто от останалите в ЕС посочват осигуряването на мир и стабилност.


Енергийният министър посочи още, че прякото предимство за българските граждани е, че при наличие на откритие, до 30% от ползите ще останат в държавата под формата на концесионна такса. „Работим за дългосрочна, устойчива енергийна политика, в която страната ни има активна роля“, категоричен бе министър Станков.


През 2026 и 2027 г. централната банка предвижда икономиката да се върне към темпове на растеж от 1,2 на сто. При очаквано ниво от 3,8 на сто, бюджетният дефицит на Австрия тази година се очаква да надхвърли равнището от 3 на сто от БВП, определено в Пакта за стабилност и растеж на ЕС, посочва финансовата институция.


Повишаването на основния индекс на потребителските цени, с изключение на нестабилните пресни храни, е последвал ръста от 3,2 на сто през януари. Нивото на инфлация остава на равнището на или над целта за ценова стабилност от 2 на сто на Bank of Japan от април 2022 г.


Новата 7-годишна финансова рамка на ЕС вероятно ще изправи селското стопанств пред намалено финансиране в полза на разходи за отбрана и инфраструктура. В този контекст компаниите и правителствата ще трябва да търсят балансирани решения, които да гарантират устойчив растеж и икономическа стабилност.


Заради слаби страни в проектобюджета, които според АИКБ подчертават необходимостта от стратегическо планиране и реформи в различни области, за да се осигури дългосрочна фискална устойчивост и икономически растеж, организацията ще се въздържи от подкрепата на предложения законопроект.


Политиката по доходите в бюджет 2025 за ръст от минимум 10 процента в обществения сектор е без алтернатива за КНСБ и КТ "Подкрепа". Макроикономическа, финансова и данъчна стабилност, рекалибриране на зелената сделка за конкурентоспособна индустрия, членство на България в еврозоната и в ОИСР са основните приоритети на АОБР.