EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Дефицит до 0,5% през 2014 година

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Дефицит до 0,5% през 2014 година

mail14:50 | 13.04.2011прегледи 621 коментарикоментари 0


Правителството одобри бюджетната прогноза за периода 2012-2014 г., разходните тавани по първостепенни разпоредители с бюджетни кредити (без по общини) и актуализация на Стратегията за управление на държавния дълг. Това съобщи пресслужбата на кабинета. С акта са представени разчети за основните параметри на приходите, разходите, както и фискалната цел относно бюджетното салдо за следващите три години. Разгледани са макроикономическите и фискални предизвикателства, пред които е изправена икономиката, и протичащите реформи. Предложените тавани на разходите по първостепенни разпоредители дават рамката за разработване на проектобюджетите за 2012 г. Бюджетната прогноза за периода 2012-2014 г. предвижда провеждането на фискална политика, основана на ниски данъци, ограничена преразпределителна роля на държавата и спазване на ограниченията, наложени от Пакта за стабилност и растеж.
Фискалната рамка предвижда постигане в средносрочен план на балансирана бюджетна позиция при следните нива по години: дефицит по КФП от 1,5 на сто от БВП за 2012 г.; 1 процент от БВП за 2013 г.; 0,5 на сто от БВП за 2014 г. Предвижда се планираното свиване на бюджетния дефицит в тригодишен период да се постигне при запазване на данъчните ставки при преките данъци, плавно повишаване на някои акцизни ставки с оглед достигане на минималните за Общността в договорените срокове и повишаване на събираемостта. По отношение размера на консолидираните разходи, правителството си поставя за цел ограничаване на преразпределителната си роля на ниво до 40 на сто от БВП, като в него се включват и вноската в общия бюджет на ЕС, разходите за сметка на помощта от ЕС и съответното национално съфинансиране. Очакванията в средносрочен план са за устойчиво възстановяване в развитието на световната и европейската икономики, което ще окаже положително въздействие и върху българската икономика. В рамките на прогнозния период се очаква българската икономика да отбелязва умерени темпове на растеж в рамките на 3,6 на сто до 4,4 на сто. В тригодишната бюджетна прогноза са отразени и целите от Националната програма за реформи, като е отчетена динамиката в макроикономическата среда. При подготовката на бюджет 2012 ще се вземат предвид препоръките и оценките на европейските институции за Конвергентната програма 2012-2014 г. С приемането от МС на тригодишната бюджетна прогноза приключва първият етап от бюджетната процедура за 2012 г., което ще позволи концентриране на усилията на разпоредителите с бюджетни кредити върху следващия етап на изготвяне на законопроекта за държавния бюджет за 2012 г. При разработването на фискалната амка са отчетени намеренията на правителството за промяна на действащите фискални правила и засилване на фискалната и бюджетна дисциплина.
Актуализацията на Стратегията за управление на държавния дълг за периода 2009-2011 г. се извършва съгласно Закона за държавния дълг. С този документ се прави преглед на постигнатите резултати в областта на управлението на държавния дълг.

 


Тагове: ръст, БВП, дефицит
 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg