АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Според Министерството на финансите ключова роля за размера на дефицита играе трайно слабата икономика. Рецесията води до по-ниски приходи от данъци като корпоративния данък и до по-високи разходи, например за увеличената безработица.


Средствата са вложени в проекти в общините Монтана, Вършец, Правец, Брезник, Земен, Белоградчик, Ботевград, Чипровци, които целят съхраняване и популяризиране на местното природно и културно наследство.


Предлага се установяването на повишено данъчно облагане от 15% за работниците, чийто годишен данък надвишава 33 млн. 422 хил. тенге (прибл. 115 хил. лева.).


"Дълговата спирачка" беше въведена от бившия канцлер Ангела Меркел през 2009 г. с цел да ограничи новите държавни дългове до 0,35 на сто от брутния вътрешен продукт (БВП) всяка година.


Повечето от освободените вносители ще бъдат малки и средни компании или индивидуални потребители, се казва още в проектодокумента. Това предложение може да се промени преди публикуването, като всички промени в политиката на ЕС ще трябва да бъдат одобрени от Европейския парламент и страните членки на съюза.


Те могат да се възползват от освобождаване от данъка върху наследството върху техните стоки и имоти. Лейбъристкото правителство на Кийр Стармър обаче обяви на 30 октомври, когато представи първия си проектобюджет за 2025 г., че това изключение няма да се прилага от април 2026 г. за ферми, чиято стойност надвишава 1 милион бр. лири (1,2 милиона евро).


Първоначалните оценки за него са в съотношение 39% положителни срещу 29% отрицателни, предишния редове кабинет бе с оценки 35%:23%), а с най-висок стартов потенциал през последните 15 години е било първото правителство на Бойко Борисов от 2009 година (47%:8%)


От първи януари тази година в България ставката на данък добавена стойност (ДДС) на хляба отново е 20 на сто, след като бе нула процента за определени типове хляб като мярка в помощ на бизнеса и на хората заради ковид пандемията. Ето колко струва хлябът в съседните на България страни и с какъв ДДС е обложен.


Петкова обясни, че е в сила т.нар. минимален глобален данък и банките вече ще заплащат 15% данък – 10% корпоративен данък и още 5% данък. При обсъждането банките предоставиха информация, че плащанията им за 2025 г. ще бъдат в размер на 1,125 млрд. лева.


Това е 15% данък за големите международни компании, работещи в страната, който трябва да влезе в сила от януари. Това съобщи министерството на финансите на фона на усилията за увеличаване на непетролните приходи в бюджета, предаде Ройтерс.