EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Гърция в криза? Заплати с 1.7% ↑

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Гърция в криза? Заплати с 1.7% ↑

mail15:10 | 24.06.2011прегледи 1969 коментарикоментари 0


От началото на годината компаниите в частния сектор в Европа са вдигнали заплатите на своите служители средно с 4,44 %. Ако инфлацията остане на равнището от 2010 година, то увеличението на заплащането ще се неутрализира в цяла Европа, с изключение на пет държави - Гърция, Унгария, Великобритания, Естония и Румъния. Това пише днес румънският вестник "Гъндул", позовавайки се
на проучване на анализаторската компания Mercer, направено в началото на годината сред 406 филиала на международни компании, и на данните на Евростат за средните равнища на инфлацията в европейските страни през 2010 година.
На първо място по реално увеличение на заплатите с 1,7 % е Гърция, където заплатите са нараснали с 4,7 %, докато инфлацията тази година може да бъде три процента, ако се запази равнището от миналата година. На последно място е Ирландия със спад от над четири процента на реалната заплата.
България се нарежда на 22-ро място в класацията с три процента увеличение на заплатите и пет процента инфлация, което води до свиване на заплатите с два процента.
Унгария, където увеличението на заплатите е 4,7 на сто, а инфлацията - 4,3 процента (разлика от 0,4 процента), заема втора позиция, следвана от Великобритания с увеличение на заплатите от 3,3 % и инфлация от три процента (разлика от 0,3 на сто). На четвърто място е Естония с 2,7 % увеличение на заплатите и при инфлация от 2,5 %, реалното увеличение ще бъде 0,2 на сто. Румъния, където бе отчетено увеличение на заплатите от 6,1 % при равнище на инфлацията от шест процента миналата година, е класирана на пето място с реално увеличение от 0,1 %. Миналата година средната месечна заплата в Румъния нарасна с 1,3 % спрямо 2009 г., което отговаря на загуба от гледна точка на покупателната способност (след като се извади инфлацията) от 6,2 %, според данните на Националния статистически институт, пише "Гъндул". В класацията на вестника са включени мнозинството страни от ЕС без Малта, Кипър и Люксембург, но са включени Норвегия, Швейцария и Хърватия.
 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg