EUR 1.9558
USD 1.7217
CHF 2.1051
GBP 2.2776
CNY 2.3593
you tube
mobile version

Германия търси заместник на „Голямата тройка”

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Германия търси заместник на „Голямата тройка”

mail17:10 | 12.07.2011прегледи 925 коментарикоментари 0


Барбара Шедер, Франк Бремзер -в. "Financial Times Deutschland".
Част 1
Дискусията за ролята на рейтинговите агенции в момента е разгорещена. Понижението на кредитния рейтинг на Португалия миналата седмица до равнище Ва2 (лат. букви) от агенция Moody's предизвика недоумение сред политиците и централните банки.
Според критиците мощта на "Голямата тройка" - Moody's, Standard & Poor's (S&P) и Fitch - е твърде голяма, а оценките им са отдалечени от реалността и допълнително разгарят кризата. Поради тези причини политиците в Европа се надпреварват да дават предложения как да се преборят с доминиращото положение и значимостта на трите агенции. Говори се, например, за алтернативна европейска агенция, предлага се на трите агенции да им бъде забранено да дават суверенни рейтинги или те просто да бъдат пренебрегвани. Приложението и изгледите за успех на подобни идеи обаче са спорни. Вестник "Файненшъл таймс Дойчланд" прави анализ на ролята и положението на рейтинговите агенции.

Водещите рейтингови агенции
В дискусията за рейтинговите агенции става дума най-вече за "Голямата тройка" - Fitch Ratings, Moody's Investors Service и Standard & Poor's (S&P). Централите и на трите компании са в Ню Йорк, а Fitch има още една в Лондон. Според експертни оценки тези три агенции държат около 90 % от рейтинговия пазар - S&P и Moody's по 40 %, а Fitch - малко над 10 %. Точно заради това доминиращо положение на трите компании, които в крайна сметка са насочени към САЩ, възникват все повече дискусии и искания за засилване на значението и на други рейтингови агенции. Fitch е собственост на 80 % на френската компания Fimalac. Общо агенцията поддържа 51 офиса по света, основана е през 1913 година, а през 1997 година се слива с лондонската компания IBCA. Moody's е създадeна през 1909 година, а през 2010 година вече има оборот от 2 милиарда долара, а 4500 нейни служители работят в 26 страни. До 2009 година най-голям акционер е инвестиционният фонд Berkshire Hathaway на Уорън Бъфет. Историята на S&P започва през 1860 година, а сегашната си форма компанията придобива през 1941 година. От 1966 година S&P е собственост на американския медиен концерн McGraw-Hill, сред чиито издания е и "Бизнес уик". Годишно S&P управлява около 2,5 милиарда долара и дава работа на общо над 10 000 души в 23 страни. Според данни на компанията през 2009 година агенцията е издала 870 000 нови, съответно преразгледани рейтинга, а в момента оценява външни задължения за 32 трилиона долара. Освен дейността си по оценка на кредитния риск S&P е известна и със своите индекси, сред които е и водещият американски индекс S&P 500. Според данни на компанията в ценни книжа, свързани с индексите на S&P, са инвестирани близо 1,1 трилиона долара.

Алтернативи на "Голямата тройка"
Освен рейтингите на "Голямата тройка" Европейската централна банка (ЕЦБ) използва за оценките си и данните на канадската компания Dominion Bond Rating Service (DBRS). В Европа има и множество други агенции, голяма част от които оценяват само отделни браншове или продукти, като например Lipper, Scope или Dynamar, която дава оценки на корабите и техния товар. Компаниите и частните лица използват тези рейтинги за сключване на сделките. В САЩ Федералната комисия за ценните книжа и фондовите борси (ФКЦКФБ) е въвела системата на национално признатите статистически рейтингови организации (Nationally Recognized Statistical Rating Organization - NRSRO). В момента NRSRO са
включени десет компании, т. е. компании, чиито рейтинги могат да се използват за нуждите на капиталовите пазари. Освен "Голямата тройка" това са Kroll Bond Rating Agency, A. M. Best Company, Dominion Bond Rating Service (DBRS), Japan Credit Rating Agency, R&I Inc. (Rating and Investment Information), Egan-Jones Rating Company и Realpoint. В други страни също има отделни агенции, но тяхното значение е най-вече на местно ниво. Заради характерните си позиция като сериозна организация пред контролните органи се е утвърдила китайската Dagong Global Credit Rating. Китайската компания оценява дълговите книжа на САЩ със степен А+, което е с четири степени под най-високия рейтинг от ААА в скалата на Dagong Global Credit Rating.

Планове за европейска агенция
Планове за създаване на една голяма европейска рейтингова агенция като противовес на американската "Голяма тройка" има отдавна. Още през 90-те години на 20-ти век подобен опит правят германските компании Kreditwirtschaft и Bertelsmann. През 1996 година пък икономическото министерство на провинция Хесен и Deutsche Borse започват съвместна работа, но този проект също е неуспешен. От време на време се обсъжда идеята за създаване на служба за контрол на рейтингите към ЕЦБ, която обаче централната банка отхвърля. Опит, който дълго дава надежда за успех, води началото си от инициатива на Франция да превърне компании за кредитно застраховане като Euler Hermes или Coface в европейска рейтингова агенция. Заради предмета си на дейност тези компании вече имат всеобхватни данни за компаниите. Най-новият опит за създаване на европейска рейтингова агенция във Франкфурт започва по инициатива на консултантската компания Roland Berger. "Според нас една независима европейска агенция със система за плащане, ориентирана към инвеститорите, може значително да допринесе за стабилизиране на финансовите пазари", заявява един от съдружниците в Roland Berger пред вестник "Бьорзен". В момента се водят предварителни преговори с представители на хесенското правителство, местното обединение Frankfurt Main Finance и Deutsche Borse.

Регулацията в Европа
Който иска да създаде рейтингова агенция в Европа, трябва да получи разрешение от Европейския съюз. Контролът над агенциите е в правомощията на европейския орган за контрол на ценните книжа European Securities and Markets Authority (ESMA) и национални служби като германската BaFin. В момента Европейската комисия обсъжда начини по-силно да контролира и регулира дейността на агенциите.
Надзорният орган има правомощия да отнема лиценза на рейтинговите агенции при нарушения на европейското право. В тази връзка са и някои неотдавнашни изказвания на еврокомисаря Мишел Барние. "Призовавам рейтинговите агенции внимателно да се придържат към правилата на Европейския съюз", заяви еврокомисарят за вътрешния пазар. Той поясни също така, че на агенциите може да бъде забранено да дават оценка на страните, за които има влязъл в сила спасителен план. "Може да се оспори целесъобразността на оценяването на страните, получаващи международна помощ, тъй като те печелят точно от тези помощни механизми", се посочва в изявлението на еврокомисаря.

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg