EUR 1.9558
USD 1.6918
CHF 2.1003
GBP 2.2198
CNY 2.3758
you tube
mobile version

Втора процедура за зарядни станции

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Втора процедура за зарядни станции

mail08:10 | 13.11.2025прегледи 61 коментарикоментари 0


Втората процедура за изграждане на електрически зарядни станции на стойност 19,5 млн. лв. ще бъде обявена през януари 2026 г. По първата процедура, на стойност 10 млн. лв., бяха подадени 11 проектни предложения, които са в процес на оценка. Така с общия пакет от близо 30 млн. лв. ще бъдат положени основите на национална мрежа от бързи зарядни станции.

Това заяви заместник министър-председателят и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов при откриването на осмото заседание на Комитета за наблюдение на Програма „Транспортна свързаност“ 2021–2027, което се провежда в Пловдив.

Вицепремиерът отбеляза, че през последната година Министерството на транспорта и съобщенията е постигнало сериозен напредък в изпълнението на програмата, въпреки забавянията от предходните години. „Почти 3 млрд. лв. са договорените средства, разплатените са над 658 млн. лв., а през последните шест месеца са сключени нови договори за над 1,25 млрд. лв.“, подчерта Караджов.

Сред основните пътни проекти с отчетлив напредък той посочи автомагистрала „Русе – Велико Търново“, по която вече има разплащания от почти 176 млн. лв., и автомагистрала „Европа“, по която е извършено финално плащане от 85 млн. лв.

„В железопътния сектор приоритет остава завършването на жп линиите „Пловдив–Бургас“, „Волуяк–Драгоман“ и „Елин Пелин–Костенец“ – ключови за националната и европейската свързаност“, заяви още министърът. Той допълни, че Тунел 2 в участъка „Елин Пелин–Костенец“ е едно от най-големите инженерни предизвикателства в страната и се следи ежедневно с повишени мерки за контрол.

Вицепремиерът обърна внимание и на интермодалния транспорт, като съобщи, че в момента са в процес на одобрение проектите за интермодални терминали в Русе, София, Горна Оряховица и Видин. „45% от всички средства по програмата са насочени към Северна България – това представлява целенасочена политика за сближаване и намаляване на регионалните различия“, подчерта Караджов.

В заседанието участваха Андреас фон Буш – ръководител на отдел „България, Унгария и Словения“ в ГД „Регионална и градска политика“ на Европейската комисия, както и представители на Управляващия орган на Програмата „Транспортна свързаност“ 2021–2027, бенефициенти, институции и неправителствени организации.


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg