АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Българската икономика през април



Министерството на финансите публикува месечният обзор за българската икономика през април. В него са използвани статистически данни, публикувани до 7 май 2014 г.
Според експресните оценки на НСИ, икономическият растеж в страната през първото тримесечие на 2014 г. достигна 1.1% на годишна база (по сезонно изгладени данни). Ръстът на БВП бе движен от вътрешното търсене, след като крайното потребление се повиши с 3.1%, а брутообразуването на основен капитал - с 3.2%. Силното вътрешно търсене доведе и до нарастване на вноса с 5.1%, докато износът се увеличи с 0.7%.
Краткосрочната бизнес статистика задържа благоприятното си развитие и през февруари, като темповете на растеж на индустриалното производство и продажбите на дребно продължиха да се ускоряват, а строителната продукция отчете поредно нарастване. Спадът в промишления оборот от своя страна се сви значително. Бизнес климатът и доверието на потребителите също продължиха да се подобряват.
Регистрираната безработица остана на ниво от 12.2% за трети пореден месец, а броят на безработните лица се понижи с 0.5% през март спрямо предходния месец. Отрицателният темп на инфлация според ХИПЦ отчете известно забавяне до 2% на годишна база.
Балансът по текущата сметка бе отрицателен в размер на 0.3% от БВП през февруари. Дефицитът се подобри с повече от 70% спрямо предходната година вследствие на по-добро представяне на всички подкомпоненти. Финансовата сметка също бе отрицателна, като възлезе на 169.5 млн. евро, при дефицит от 121.9 млн. евро година по-рано.
Международните валутни резерви достигнаха 14.1 млрд. евро през април, като отчетоха нарастване от 0.7% спрямо предходния месец. Годишният им спад бе 5.4%, като за това допринесе най-вече динамиката на банковите резерви и депозита на Управление „Банково“ във връзка с понижението на цените на златото през последните 12 месеца. Въпреки това, покритието на паричната база остава високо в размер на 168.2% към края на април. Валутните резерви бяха в състояние да покрият 5.8 месеца внос и 141% от краткосрочния външен дълг към края на февруари.
Дефицитът по КФП бе 1.1% от БВП (874 млн. лв.) на касова основа в края на март, като отчете нарастване от 0.1 пр.п. в сравнение със съответния период на предходната година.
Tweet |
|