EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

България ще остане в „Южен поток”

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

България ще остане в „Южен поток”

mail12:56 | 04.08.2009прегледи 715 коментарикоментари 0


Новият кабинет на България сега активно преразглежда плановете си по съвместните енергийни проекти с Русия. Заради недостиг на финанси бе застрашено от провал строителството на газопровода "Южен поток", петролопровода Бургас-Александруполис и АЕЦ "Белене". Но, както стана
известно вчера, кризата няма да принуди България да се отказва от участие в проекта "Южен поток", информира днес руският вестник "РБК дейли".
Анализатори признават, че след смяната на политическото ръководство новата власт се нуждае от време, за да преразгледа сключените договори с Русия, за да може да разбере за какво ще носи отговорност в бъдеще.
Новото дясноцентристко правителство, което дойде на власт миналата седмица, заяви, че е необходимо да преразгледа задълженията си в споразуменията с Русия по енергийните проекти. Чиновниците се опасяват, че те могат да навредят на бюджета на страната, пострадала от икономическата криза и намаляващи приходи.
Въпреки това обаче вчера бе прието решение по стратегически важния проект "Южен поток". Кризата не трябва да принуждава страната да преразглежда участието й в строителството на "Южен поток", който ще избегне транзита през Украйна и ще доставя газ за Югоизточна Европа през Черно море, заяви вчера министърът на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков, цитиран от Reuters, отбелязва руското издание.
Според представителя на новото ръководство България е подписала разширено споразумение с Русия по "Южния поток", но сега трябва да преодолее някои разногласия, свързани с маршрута, и да уреди въпроси за собствеността на новия тръбопровод на територията на България, уточнява "РБК дейли".
България не даде на руски компании да спечелят 12 милиарда долара, съобщава днес в. "Росийска газета".
Министърът на финансите на България Симеон Дянков заяви, че "няма възможност" за изпълнението на съвместни инфраструктурни проекти с Русия и има вероятност споразуменията по тях да бъдат преразгледани. Ако страната стигне до края (в изпълнението на тези намерения - бе. ред.), то страната "ще напуснат" Атомстройекспорт, Транснефт и Газпром, допълва "Росийская
газета". Общите загуби се оценяват на 12 милиарда долара плюс 100 милиона долара годишно от плащания по транзита по тръбопроводите.
Става дума за дострояването на АЕЦ "Белене", петролопровода Бургас-Александруполис и газопровода "Южен поток". Официална причина за отказа е тежката ситуация във връзка с кризата и неблагоприятния външнотърговски баланс на България. Руските компании не приемат тези аргументи и заявяват, че са готови "всичко да финансират". Атомстройекспорт предполага, че все още е възможно българите да бъдат убедени в целесъобразността на продължаването на строителството на АЕЦ "Белене". Представител
на Транснефт отказа коментар, аргументирайки се официално със заетостта на ръководството, а неофициално посочи, че няма
"съгласувана позиция". От Газпром не успяхме да получим коментари, допълва "Росийская газета.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg