EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Борисов коментира мигранти, хъб + срещи на Бъчварова и Митов

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Борисов коментира мигранти, хъб + срещи на Бъчварова и Митов

mail16:47 | 03.09.2016прегледи 2075 коментарикоментари 0


Всеки ден на българската граница са спирани и връщани в Турция между 200 и 300 мигранти, каза днес във Варна премиерът Бойко Борисов пред участниците в 9-ия летен университет на младежката организация на ГЕРБ. По думите му най-големият проблем за страната ни са афганистанците. Това са само млади мъже между 16 и 28 години, без образование, без трудови навици, много агресивни, обясни Борисов и уточни, че точно мигрантите от тази страна създават най-сериозни проблеми в бежанските центрове у нас.

Разговорите по споразумението между ЕС и Турция трябва задължително да продължат, каза премиерът. Според него то е изцяло в полза за нашата страна и е в защита на националния ни интерес. Дипломацията изисква и двете страни по едно споразумение да са доволни, така че трябва да се постигне разбирателство, да се намери изход от кризата, като голямата цел е мигрантите да стоят далеч от границите ни, посочи премиерът. Борисов каза още, че трябва да се намери общоевропейско решение, като не бива да се допуска България да се превърне в място, от където да тръгва релокацията на тези хора.

За опита за преврат в Турция Борисов посочи, че трябва да се види внимателно какви са вижданията на живеещия в САЩ Фетхуллах Гюлен. Премиерът припомни, че според Гюлен най-спокойно на Балканите се е живеело по времето на Османската империя. Само че ние искаме в рамките на ЕС и вижданията ни много се разминават, каза Борисов. Той допълни, че след опита за преврат много турски фирми искат да дойдат да инвестират у нас, но в дългосрочен план това също носи рискове. По думите му опасността е особено за смесените райони, защото който дава заплатата, може да определя и политиката.

По проблемите около АЕЦ "Белене" премиерът посочи, че най-важният въпрос е кога страната ни ще плати на Русия 557 милиона евро за двата реактора. Според него това трябва да стане веднага, защото в настоящата ситуация страната ни не може да продължи в нито една посока. Вариант да не платим тези средства няма, каза Борисов и припомни, че ежедневно върху сумата се начисляват лихви от 167 хиляди евро.

Премиерът допълни, че очаква в понеделник, когато край Варна започва инвеститорска кръгла маса за газовия хъб "Балкан", представителят на ЕК да каже ясно дали хъбът ще може да приема и руски газ. Според Борисов това ще покаже на Русия, че страната ни е извървяла най-правилния път, има решение на ЕК и може да се водят официално преговори.

За предстоящите президентски избори Борисов отново посочи, че ако ГЕРБ загуби, ще се отиде към предсрочни парламентарни избори. По думите му това трябва да стане не напролет, а веднага, незабавно, защото така е правилно и морално. В случай че ГЕРБ спечели, мандатът ще бъде потвърден и останалите партии няма да имат право да говорят лековато за предсрочен парламентарен вот, допълни премиерът.

"Смятайте колко трябва да е изпаднала една партия, за да търси кандидат за президент извън редиците си. Да нямат един човек, който да изкарат, а да се крият зад инициативни комитети", каза още Борисов и риторично попита кой стои зад този кандидат и кой носи политическата отговорност. Той допълни, че действията чрез инициативни комитети са удобни, за да се каже след това, че партията не е претърпяла загуба на изборите. Изборите са състезание на политически партии, които затова получават субсидии и централи, дадени им от държавата, припомни Борисов. Той посочи, че кандидатпрезидентската двойка на ГЕРБ ще бъде от хора, които са започнали, развили са се и имат успешна кариера в рамките на политическата партия. Ние сме се подготвили - щабове, кампания, на втори октомври ще обявим кандидатите си, каза Борисов. По думите му всъщност въпросът е кампанията да се води толерантно, всеки да заяви своята политика, да няма личностни нападки и обиди.

Вицепремиерът и вътрешен министър Бъчварова в Австрия

Вътрешният министър Румяна Бъчварова и федералният вътрешен министър на Австрия Волфганг Соботка обсъдиха сътрудничеството по противодействие на нелегалната миграция и каналджийството и намирането на общи решения. Това стана на работното посещение на министър Бъчварова в Графенег, Австрия по покана на австрийския й колега, съобщи пресцентърът на МВР.

Вътрешните министри подчертаха, че ситуацията в Европа изисква търсене на нови решения. Волфганг Соботка подкрепи позицията на България, че диалогът с Турция трябва да продължи. Необходимо е равномерно да бъде разпределена тежестта по грижата за мигрантите, получили статут на бежанци, подчерта вътрешният министър Румяна Бъчварова.

Двамата обсъдиха и предизвикателствата при прилагането на механизмите за релокация, както и възможността да бъдат създадени изнесени центрове за регистрация на кандидати за убежище, които да бъдат близо до или в страните на произход. Това би дало възможност за обективна оценка на място за наличието на условия за кандидатстване за убежище в Европа.

Директорът на Федералната криминална полиция ген. Франц Ланг, който също участва в срещата, оцени високо създаването на специализиран център за противодействие на нелегалната миграция и каналджийството към българското МВР и изрази готовност за партньорство.

В Австрия, вътрешният министър Румяна Бъчварова участва в работнa среща между България, Австрия и заместник-директорът на Европейската агенция за управление на оперативното сътрудничество по външните граници на ЕС Фронтекс Бернд Кьорнер. Българският вътрешен министър и заместник-директорът обсъдиха възможността за изпращане на допълнителни 100 души гост-офицери на Фронтекс в България. Изяснени бяха и възможностите за ползването на ресурси на Фронтекс при връщане на мигранти в страните на произход. При планиране на полети от други европейски страни, София може да бъде включвана като част от маршрута към страната на произход.

Министър Бъчварова се срещна и със заместник министър-председателя на Долна Австрия и бивш австрийски вътрешен министър Йохана Микъл-Лайтнер. Двете обсъдиха миграционната обстановка и мерките, които България предприема за недопускане на вторични миграционни потоци от България към държави от Централна и Източна Европа, и разширяването на сътрудничеството с Долна Австрия.

Външният министър в Словакия

Министрите на външните работи на ЕС се срещнаха днес с турския министър за Европейския съюз Йомер Челик, за да рестартират обтегнатите отношения след седмици на взаимна конфронтация в публичното пространство след осуетения преврат в Турция от 15 юли, предаде ДПА.

ЕС осъди опита на военните да завземат властта, но изрази безпокойство от последвалите твърди мерки и чистката в армията и гражданския сектор, довели до хиляди арести.

Отношенията между Анкара и Брюксел вече бяха пострадали заради скандал около безвизовия режим на пътуване за турските граждани. Турция е дългогодишен кандидат за членство в ЕС и играе ключова роля в пресичането на миграционните потоци към Европа.

"Прекият диалог е важен и именно него се опитваме да възстановим", каза словашкият министър на външните работи Мирослав Лайчак - домакин на разговорите в Братислава, тъй като страната му е ротационен председател на ЕС.

"Бяха отправени много взаимни обвинения през медиите, което никога не е от полза", заяви още той. С Челик беше проведена първоначална среща снощи на вечеря, която премина в доста приятелски дух, заяви Лайчак, но добави, че че няма да бъдат избягвани трудните теми.

"Разбира се, очакваме да чуем отговори на въпросите и безпокойството, които представителите на ЕС изразиха по отношение на добре известните процеси в Турция", каза той.

Има много причини да разговаряме с Турция, каза литовският министър на външните работи Линас Линкевичус и посочи ролята на Анкара като съюзник в НАТО и огромните й въоръжени сили.

Анкара изигра значителна роля по някои регионални въпроси като войната в съседна Сирия, където наскоро предприе сухопътна офанзива. Министрите ще обсъдят и Сирия, ако имат време, заяви Лайчак.

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg