EUR 1.9558
USD 1.8361
CHF 2.0130
GBP 2.2896
CNY 2.5369
you tube
mobile version

Бира и витамини

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Бира и витамини

mail12:45 | 21.12.2012прегледи 864 коментарикоментари 0


В зависимост от марката на пивото количеството на фолиева киселина (витамин B9) варира от 10 до 320 микрограма в порция от 500 мл. Не се наблюдава разлика между светло и тъмно пиво. Голямата вариация в съдържането на витамина се дължи на различните суровини и технологии, използвани от производителите. Интересно е, че някои марки пиво притежават много високо ниво витамин В9, което е близко до препоръчителната за прием дневна доза от 400 мкг. Големите вариации в нивото на витамин В9 в отделните марки показва, че има иновативни възможности за оптимизация съдържанието на здравословната съставка, което несъмнено ще е от полза както за умерените консуматори, така и за индустрията.

Учени от Центъра по биология на храните и от Института по криобиология и хранителни технологии (ИКХТ) проведоха различни проучвания на съдържанието на фолиева киселина (витамин В9) в марки пиво, закупени от търговската мрежа. Изследванията са част от усилията на научните среди и Съюза на пивоварите за изучаване качествата на продукцията на българската индустрия.
Проведените изследвания показват, че нивото на фолиевата киселина в произведените в страната марки пиво е достатъчно високо и те са статистически значим източник на витамин В за потребителите. В проучванията на ИКХТ са изчислени възможностите за прием на витамини при умерена консумация на бира. Получените резултати показват, че при консумацията на 1 литър пиво могат да се задоволят до 75% от дневните потребности от витамин В (фолиева киселина), от аскорбинова киселина (витамин С) – до 100%, от никотинова киселина – до 35% и от рибофлавин – до 15%.
В пивото витаминът се образува от пивоварните дрожди по време на ферментацията, а известни количества идват и от пивоварния ечемик. Този факт е добре известен от десетилетия и консумацията на течна бирена мая е алтернатива на приема й на таблетки. Кълненето на зърна е стародавен и широко разпространен метод за повишаване на тяхната хранителна стойност. Установено е, че при кълненето на ечемика се увеличава 5-6 пъти количеството на рибофлавина, 2 пъти на никотиновата киселина и почти 2 пъти на фолиевата киселина. Много от тези витамини са термоустойчиви и не се разграждат при варенето на пивната мъст. Ето защо предимството на пивото е, че то се произвежда не само от зърнени култури, но от специално малцуван ечемик.
Фолиевата киселина и нейният биологично активен аналог тетрахидрофолиевата киселина е незаменим витамин, необходим за нормалното функциониране на човешкия организъм. Недостигът на витамин В9 води до развитие на животозастрашаваща анемия, повишава риска от редица заболявания, включително появата на тумори. Епидемиологичните изследвания показват, че употребата на фолиева киселина предпазва от дефекти на нервните окончания, сърдечно-съдови заболявания, рак на дебелото черво и вероятно от болестта на Алцхаймер и рак на гърлото.
Поради ключовото значение на фолиевата киселина за здравословния начин на живот се води подробна статистика за нейното присъствие в режима на хранене. Най-съществени източници са листните зеленчуци като салата, спанак, някои варива, черен дроб, слънчогледово семе, дрожди, пиво и др. През последните години редица компании предлагат храни, обогатени с витамин В9. Обикновено това са различни зърнени закуски, хляб, бира и др. /Съюз на пивоварите в България
 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Новите пенсионери през 2023

15:05 | 04-03-24 | 905