EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Асансьор до втория етаж – 0.5 млн.лв.

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Асансьор до втория етаж – 0.5 млн.лв.

mail09:00 | 27.06.2012прегледи 731 коментарикоментари 0


Използването на асансьор за ниските етажи на жилищните блокове в столицата излиза скъпо на софиянци. Около 500 000 лева е стойността на тока, който се изразходва за движението на асансьорите до третия етаж. Това сочат изчисленията на компания за управление и поддръжка на сгради.
„Проучванията ни сочат, че макар живущите в града да плащат на пръв поглед символични такси, общата сума за електроенергия на година е доста сериозна”, коментира Бисера Иванова, изпълнителен директор. „За съжаление голяма част от този разход е излишен. Хората, които живеят на високите етажи, възрастните и майките с колички действително имат нужда от асансьор. Софиянци обаче масово го използват, дори за да се качат до втория етаж, например, което генерира напълно излишен разход на стойност от около половин милион лева”, допълва Иванова.
Експертите от компанията посочват още редица навици на столичани, които генерират излишни за тях плащания. Електрическите уреди, например, рядко биват изключвани, дори обитателите на дадено домакинство да заминат извън града за повече от седмица. Според проучването огромно перо от семейния бюджет може да се спести при правилен подход с отоплението. От компанията съветват да спрете парното си, ако съседите ви са го направили, тъй като студът от околните етажи намалява ефективността на този тип отопление, а същевременно цената му се покачва. Поставянето на добра изолация е сред първите стъпки, които софиянци трябва да предприемат, ако искат да се топлят евтино и ефективно през студените сезони.

Според компанията може да се спести и от електроенергията, изразходвана за осветление. Пренареждането на мебелите така, че в помещенията да влиза максимално количество естествена светлина, би елиминирало нуждата от изкуствено осветление за поне един час дневно.
Промяната на навиците на работното място също може да спести много средства и да намали вредите за околната среда. От компанията препоръчват пет стъпки, които да подобрят атмосферата в офиса:
•Компютър на standby не е изключен компютър. Компютрите, оставени на спящ режим генерират енергия за хиляди левове годишно. Този излишен разход се покрива от данъкоплатците.
•Принтирайте върху двете страни на листа. Отпечатването на документи едностранно хаби 10 тона хартия годишно в офисите в София
•Не оставяйте зарядните за телефон включени. След зареждането на телефона, оставеното в контакта зарядно устройство продължава да хаби енергия. Едно зарядно устройство произвежда между 35 и 60 кг въглероден диоксид годишно.
•Носете си връхна дреха през есента. Когато температурите паднат неочаквано, не бързайте да включвате отоплението, по-добре дръжте връхна дреха в офиса си. Преждевременното включване на отоплението през есента изразходва енергия на стойност от около 600 000 лева
•Носете си собствена чаша в офиса. Пластмасовите чаши, които ще вземете от автомата, ще замърсят сериозно околната среда
Топлият сезон за пореден път става причина и за още едно разхищение на електроенергия, коментират от компанията. Според експертите много хора пускат климатика в офиса, като същевременно оставят прозореца отворен. По този начин не се постига желаното охлаждане, поради влизането на топъл въздух отвън, а в същото време се изразходва огромно количество енергия. Проучване на Facility Optimum Bulgaria сочи, че един бизнес център с площ от около 10 000 кв.м изразходва електроенергия на стойност около 5 000 лева през лятото, само защото над 30% от служителите стоят едновременно на климатик и отворен прозорец.

 

 

 

 


Тагове: такси, жилища
 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg