АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Растежът на световната икономика ще се забави до средно 2,3 на сто през периода 2025/2026 г. след 2,6 на сто през миналата година. Това се посочва в най-новия аналитичен доклад на Световната банка (СБ) , публикуван на сайта й и озаглавен "Ускоряване на растежа чрез предприемачество, технологии и иновации".


Общото намаление на прогнозите ни за растежа за 2025 г. и 2026 г. възлиза на 0,8 проценти пункта, заяви главният икономист на Международния валутен фонд Пиер Оливие Гуринчъс по време на представянето на пролетното издание на доклада "Преглед на световната икономика" (World Economic Outlook).


AI, биотехнологии и криптовалути са сред водещите сектори за българските инвеститори. Анализ на платформата Freedom24 разкрива инвестиционните тенденции у нас.


Според Министерството на финансите ключова роля за размера на дефицита играе трайно слабата икономика. Рецесията води до по-ниски приходи от данъци като корпоративния данък и до по-високи разходи, например за увеличената безработица.


Ръстът на икономиката на България ще се забави до 2,5 на сто през тази година, след като през миналата година бе 2,8 на сто, се посочва в пролетното издание на "Преглед на световната икономика" на МВФ, озаглавено "Несигурността във водените политики поставя на изпитание глобалната икономическа устойчивост" (Policy Uncertainty Tests Global Resilience).


Речта й, озаглавена "Към по-добре балансирана и по-устойчива световна икономика", беше произнесена в навечерието на пролетните срещи на МВФ и Световната банка следващата седмица, които започват на 21 април, съобщи българското представителство на международната организация.


ОИСР предоставя препоръки за политики за ускоряване на кръговия преход на София, като се основава на своята рамка с три стълба — хора и фирми, политики и места.


След наблюдения и анализ на риска, направени през последните няколко години от НАП, е установено, че тези стоки се използват често в схеми за данъчни измами.


Централната банка прогнозира към момента средна цена на петрола от 65 долара за барел през 2025 г. и от 60 долара за барел през 2026 г. Централната банка ще преразгледа своите прогнози на следващото си заседание на борда на 25 април.


Помощта за производител е в размер на 1800 лв. с ДДС и се предоставя за покриване на разходи за контрол за съответствие с продуктова спецификация, включваща разходи за задължителна годишна проверка на място от контролиращото лице за контрол за съответствие и лабораторен анализ на продукта при направената годишна проверка.