АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Сред страните с най-големи икономики в ЕС през юни 2025 г. Индексът за икономическото доверие се влошава значително във Франция (-3,4 пункта), следвана от Испания (-1,4) и Германия (-0,8), докато се подобрява в Полша (+1) и остава като цяло стабилен в Италия и Нидерландия (+0,2 за всяка).


В своя доклад за глобалните икономически перспективи, който се публикува два пъти в годината, банката понижи прогнозите си за близо 70 на сто от всички икономики, включително САЩ, Китай и Европа, както и за шест региона с развиващи се пазари - от нивата, които прогнозира само преди шест месеца, преди президентът на САЩ Доналд Тръмп да встъпи в длъжност.


Германия остава най-слабо представящата се сред водещите икономики - 48,3 пункта през май, въпреки че производственият ѝ сектор регистрира едно от най-леките влошавания от три години.


Липсата на владеене на хърватски език и на мотивация за изучаването му, пречка за по-лесната интеграция в обществото, заедно с дискриминацията от местното население са сред най-големите предизвикателства, пред които са изправени работниците в Хърватия от далечни азиатски страни, предаде хърватската агенция ХИНА, позовавайки се на проучване.


Испанската икономика е нараснала повече от очакваните 3,2 на сто през 2024 г. Силната испанска икономика е в контраст с други големи икономики в еврозоната. Франция очаква растеж с 0,9 на сто , а Германия - с едва 0,3 на сто.


Испанският БВП "поддържа темпа" през четвъртото тримесечие на 2024 г. и изпреварва други големи икономики в ЕС, добави Куерпо. Правителството прогнозира растеж на БВП от 2,7 на сто за цялата 2024 г. Очаква се икономиката да нарасне с 2,5 на сто тази година.


В Германия промишленият сектор е продължил да се свива и през ноември на фона на слабото търсене на продукцията му и нарастващата конкуренция на чуждестранни компании.


"И Ге Метал" отправи предупрежденията си в отделни изявления, след като и двете компании обявиха планове за съкращаване на хиляди работни места, в опит да намалят разходите поради силна конкуренция от азиатски производители и забавени икономически темпове, които доведоха до спад на печалбите им.


В категорията "Общо и фактори" България се позиционира на 56-о място от 67 страни, което представлява спад с 1 пункт от 55-о място през предходната 2023 г., въпреки че в настоящата класация участват нови 3 икономики, което е своеобразен напредък за България, отбелязват от Палатата.


Бразилският президент добави, че инициативите на БРИКС имат за цел да прекратят една реалност, в която развиващите се икономики финансират развития свят. По думите му групата вече има сериозна тежест в глобалния икономически растеж.