EUR 1.9558
USD 1.8084
CHF 1.9941
GBP 2.2981
CNY 2.4991
you tube
mobile version

Подкрепа за 21 000 работници

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Подкрепа за 21 000 работници

mail18:00 | 05.09.2012прегледи 835 коментарикоментари 0


Над 21 000 работници, уволнени заради икономическата криза и последиците от глобализацията, са получили съдействие да открият нови възможности за работа през 2011 г., благодарение на Европейския фонд за приспособяване към глобализацията (ЕФПГ). Това се изтъква в доклад на Европейската комисия. През 2011 г. от ЕФПГ са предоставени общо 128 млн. евро, с които са подпомогнати работници в 12 държави членки (Австрия, Белгия, Германия, Гърция, Дания, Ирландия, Италия, Холандия, Полша, Португалия, Франция и Чехия), посочва ЕК в прессъобщение до БТА. Еврокомисарят за заетостта, социалните въпроси и социалното включване Ласло Андор заяви: "Европейският фонд за приспособяване към глобализацията доказа, че реално и успешно подпомага хора, които са загубили работата си. Той е пряк израз на европейска солидарност и практически механизъм, с чиято помощ отделните хора и регионите се възстановяват след масови съкращения. ЕФПГ дава възможност на държавите членки да осигурят подкрепа за целенасочени мерки, съобразени с конкретните условия и с потребностите на работниците. От създаването на фонда през 2007 година близо 91 000 уволнени работници вече са получили или са на път да получат помощ от ЕФПГ за обучение, за търсене на работа и други форми на подкрепа. ЕФПГ ще продължи да има съществен принос в борбата с безработицата". От Петия годишен доклад за дейността на ЕФПГ и постигнатите резултати става известно, че през 2011 г. предоставените от ЕФПГ средства за страните членки са се увеличили с 50% в сравнение с 2010 г. През 2011 г. Европейският парламент и Съветът на Европейския съюз са приели 22 решения за отпускане на финансиране от ЕФПГ. През миналата година Чехия и Гърция за първи път са получили подкрепа от фонда. До 24 месеца след подаването на заявленията от фонда са съфинансирани активни мерки на пазара на труда, предложени и организирани за работниците от 12-те държавите членки. ЕФПГ съфинансира 65% от стойността на мерките, а останалите 35% се поемат от национални източници. Съкратените работници получават конкретна подкрепа: активно индивидуално съдействие да намерят работа, разнообразни курсове за професионално обучение, повишаване на квалификацията и преквалификация, временни стимули и финансова помощ за времето на участието им в организираните дейности, както и друга помощ, включително съдействие за създаване на собствен бизнес и участие в публични схеми за заетост. В доклада се описват и резултатите от четири проекта, реализирани с финансовото участие на ЕФПГ през предишни години в три страни членки (Белгия, Швеция и Ирландия).

Посочва се по какъв начин средствата от фонда са помогнали на уволнените работници да намерят нова работа. Резултатите са окуражаващи. Към средата на 2011 г., когато е изтекъл срокът за усвояване на средствата от фонда, 2352 съкратени работници от автомобилостроенето, текстилната и компютърната промишленост (45% от общо 5228 души, подпомогнати от ЕФПГ), са постъпили на работа или вече са били самостоятелно заети лица. Добрите резултати за реинтеграцията на работниците на трудовия пазар сочат, че по-дълъг период за подпомагане и по-висок процент на съфинансиране от ЕС (в съответствие с изменения Регламент за ЕФПГ от 2009 г.) са от полза както за работниците, така и за местния и регионалния пазар на труда. Първоначално предложен от председателя на ЕК Жозе Барозу като инициатива за подпомагането на хора, загубили работата си поради последиците от глобализацията, ЕФПГ е създаден от Европейския парламент и Съвета в края на 2006 г., се припомня в прессъобщението. От началото на дейността му през 2007 г. за подкрепа от фонда са подадени 101 заявления. До момента 20 държави членки са кандидатствали за средства на стойност 440,5 млн. евро, за да подпомогнат близо 91 000 съкратени работници. След изменението на Регламента за ЕФПГ през 2009 г. за съдействие кандидатстват все повече страни членки, които търсят подкрепа за все по-голям брой отрасли. В 19 случая, за които вече са налице окончателните резултати и които са изцяло анализирани и приключени от Комисията, държавите членки информират, че личното положение, увереността в собствените сили и пригодността за заетост на работниците осезаемо са се подобрили благодарение на помощта и услугите, предоставени от ЕФПГ, дори ако те не са успели веднага да
намерят нова работа. Чрез ЕФПГ страните са имали възможност да предприемат по-успешни действия, отколкото при липса на финансова подкрепа от фонда. Това се отнася както за броя на подпомогнатите лица, така и за продължителността, вида и качеството на предоставеното съдействие. Със средствата от ЕС държавите са успели да реагират по-гъвкаво на актуални проблеми на трудовия пазар. Това им е позволило също да отделят по-голямо внимание на нискоквалифицираните работници и на хората, които по-трудно се възползват от възможности за съдействие, както и да включат нови елементи в предлаганите мерки за подкрепа. В предложението си за следващата многогодишна финансова рамка за периода 2014 - 2020 г. Комисията застъпва становището, че ЕС трябва да продължи и занапред да изразява солидарността си със съкратените работници и засегнатите региони чрез ЕФПГ. Тя предлага също така обхватът на фонда допълнително да се разшири, за да може да се подпомагат самостоятелно заети и временно заети лица. С предложението на Комисията чрез ЕФПГ ще могат да се предприемат действия и в случай на масови уволнения при непредвидени кризи, както и при отрицателните последици от търговски споразумения в селскостопанския сектор чрез временна помощ, улесняваща адаптирането на земеделските производители.
 


Тагове: ЕС, заетост
 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg