EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

80 изложители на Базара на книгата

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

80 изложители на Базара на книгата

mail09:10 | 25.05.2011прегледи 624 коментарикоментари 0


Над 80 изложители се представят на пролетния базар на книгата, който отвори врати в София. Щандовете им са разположени на площ над 600 кв. метра в зала 3 на Националния дворец на културата. Събитието се провежда с подкрепата на НДК, в рамките на "Салона на изкуствата".
По време на "Пролетния базар на книгата" всички почитатели на книгата ще се срещнат с писатели, ще имат възможност да общуват с издателите на своите любими книги и да станат част от събитията, включени в културната програма. Ще се представят премиерни заглавия, някои от които излизат по-рано специално за книжния форум.
Столичният кмет Йорданка Фандънкова съобщи, че Столична община е подарила 1500 книги на всички училищни библиотеки и детски градини и читалища. Тя призова софиянци да закупят книги от панаира и да ги прочетат.
Недейте да налагате ДДС върху грамотността и четенето, призова Фъргъл Тобин, президент на Европейската издателска федерация, при откриването на панаира на книгата в София. В рамките на ЕС има само две страни, в които ДДС ставката върху книгите е изключително висока – България и Дания. Тобин отбеляза, че Дания е доста по-богата страна от България. "Облагайки книгите с ДДС ние не просто облагаме книгите с тази стойност, но също така и ученето и грамотността", добави той.
Тобин посочи още, че английският език се е превърнал в "лингва франка" за целия свят и много автори искат да бъдат превеждани. Във Великобритания например само 3 % от литературата, е преводна. По думите на Тобин, у нас тенденцията е обратна – 30 до 50 % от литературата на книжния пазар е преводна. В отговор на призива на Тобин – книгите да не се облагат с ДДС, заместник-министърът на културата Тодор Чобанов обясни, че кабинетът много пъти обсъждал въвеждането на диференцирана ставка за книгите. Като аргумент за липсата на такава обаче Чобанов изтъкна, че България е държава с най-ниска ставка на данък печалба в ЕС, че имаме развита читалищна мрежа, която всяка година получава субсидии от държавата, както и че у нас почти цялата библиотечна мрежа е публична. За разлика от европейските страни, България е приела механизъм на финансиране, при който събраните средства от ДДС се връщат чрез различни субсидии, заяви той. /БГНЕС
 


Тагове: книгата, базар
 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg