EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

72% от хората в Бургас харесват града

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

72% от хората в Бургас харесват града

mail09:00 | 03.08.2011прегледи 477 коментарикоментари 0


За 37 % от населението в Община Бургас животът се променил в положителна посока след приемането на България в Европейския съюз (ЕС) през 2007 г. Това най-високият дял, регистриран в резултатите от проведените през последните 3 години аналогични регионални изследвания.
Данните са от представително социологическо проучване, направено съвместно от Гражданско движение „ДНЕС” от агенция „ЕСТАТ”. В проучването са обхванати 395 пълнолетни жители на Бургас и съставните села от варненска община, а целта на изследването е да анализира социално-икономическата ситуация и политическите и електорални нагласи сред населението в общината.
На въпроса „До каква степен споделяте мнението, че Бургас е добро място за живеене?” 72 % от анкетираните отговарят утвърдително („напълно” или „в голяма степен”). Противоположно мнение се споделя от всеки четвърти жител на общината (27 %). Сравнително по-висока степен на одобрение за Бургас като „добро място за живеене” се наблюдава при жените (79 %), младежите (83 %), хората с основно и по-ниско образование (79 %) и учащите (89 %).
Въпреки че за мнозинството от анкетираните Бургас „е добро място за живеене”, основните идентифицирани проблеми в общината са свързани с общинската инфраструктура, озеленяване и благоустройство (31 %). На следващите места по честота на посочване са проблемите в сферата на икономиката (27 %), чистота и сметосъбиране (9 %), социално-икономически проблеми (8 %), екология (8 %), транспорт, трафик и организация на движението (8 %), здравеопазване (7 %) местна администрация и управление (7 %).
Помолени да изберат най-належащият за решаване проблем (измежду набор от готови предложения), интервюираните лица от община Бургас съставят следната подредба: безработица – 34 %; ниски заплати и пенсии – 21 %; здравеопазване – 17 %; нисък стандарт на живот – 15 %; лоша администрация - 4 %; инфраструктура - 3 %; чистота и трафик – всяко с по 2 %.
Тази подредба показва, че най-силно въздействие върху оценките на респондентите за общината имат възможностите за трудова реализация, стандартът на живот като цяло, здравеопазването, както и равнището на доходите и социалните плащания. Проблемът с безработицата е най-сериозен за живеещите извън общинския и областен център, за най-младите, за учащите, за хората без доходи и, естествено, за безработните.
Въпреки че местната икономика е вторият най-често посочван проблем в общината, анкетираните дават умерена средна оценка за нейното състояние („добър” 3,97), която е напълно идентична с поставената преди 3 години („добър” 3,95). За разглеждания период в икономическото състояние на общината очевидно не са настъпили значими положителни промени, но в същото време, въпреки икономическата криза, не е регистриран какъвто и да е спад.
Миграционните нагласи сред населението на общината са сравнително ниски. 17 % интервюираните споделят, че имат сериозни планове за преселване в друго населено място или за напускане на страната. Високата оценка за икономическото състояние на града и общината са ключовите предпоставки за запазване на демографския потенциал.

 

 

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg