АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Възобновяемите енергийни източници няма да са достатъчни, за да постигне Европа целта си за неутралност на климата до 2050 г., смята коалиция на евродепутати от центристка и консервативна партия. Вместо това ЕС ще се нуждае от ядрен ренесанс, за да го постигне, твърдят те, позовавайки се на ново проучване на климатичната политика на ЕС.


Използването на "Хуалун 1" за търговски цели ще намали емисиите на въглерод и ще спомогне за постигането на нисковъглеродните цели на Китай като например въглеродна неутралност преди 2060 година. Очаква се вторият реактор "Хуалун 1" да бъде готов по-късно тази година.


Това се разбра от думите на премиерът Бойко Борисов, който бе на инспекция на мястото, където е планирано да бъде построен нов ядрен блок. Събитието бе излъчено във фейсбук профика на премиера.


Брюкселски съд отсъди, че Белгия не трябва да затваря ядрения реактор "Тианж-2" (Tihange-2) на "Анжи" (Engie), след като някои нидерландски, германски и люксембургски градове и провинции сезираха регулаторните органи за възможни дефекти, свързани с безопасността.


Очаква се в Центъра да функционира и атомна инсталация на базата на многоцелеви изследователски водо-воден реактор с мощност до 10 мегавата. Тя ще бъде снабдена със системи, лаборатории и функционални комплекси, необходими за безопасната ѝ експлоатация.


Русия ще бъде важна част от центъра, като част от Центъра ще бъде и ядрена инсталация, която ще работи на базата на многоцелеви изследователски водо-воден реактор с мощност до 20 мегавата.


Cъpбия преговаря с Pocaтoм зa изгpaждaнeтo нa цeнтъp зa ядpeни изcлeдвaния в cтpaнaтa, съобщи пpaвитeлcтвeнaтa пpeccлyжбa в Бeлгpaд, пишe ЅееNеwѕ. Подгoтвя се cпopaзyмeниe c Рocaтoм зa изграждане на нaй-мoдepния цeнтъp зa ядpeни изcлeдвaния в Югoизтoчнa Eвpoпa.


АЕЦ "Тайшан" (в южната китайска провинция Гуандун) е един от най-големите проекти в съвременния свят на ядреното строителство. Изграждането на първия енергиен блок с реактор ЕПР с мощност 1600 мегавата започна през 2009 година, припомня ТАСС.


През декември съдът постанови, че реакторът трябва да бъде изключен, след като за това беше призовала гражданска организация. Тя заяви, че компанията оператор е подценила опасността за централата от възможно изригване на вулкана Асо, намиращ се на около 130 км от нея.


Съветът за сигурност на ООН единодушно одобри нови санкции срещу Северна Корея заради шестия й и най-мощен ядрен опит.