EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

38 млн.лв. прогнозна печалба на АЕЦ „Козлодуй”

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

38 млн.лв. прогнозна печалба на АЕЦ „Козлодуй”

mail15:00 | 07.03.2014прегледи 1145 коментарикоментари 0


АЕЦ "Козлодуй" завършва 2013 година с прогнозна печалба от 38 млн.лв. след облагане с данъци, като са произведени 14 171 222 000 киловатчаса електроенергия, съобщи заместник изпълнителният директор Александър Николов при представяне на резултатите на дружеството пред медиите.
Николов отбеляза, че печалбата на АЕЦ би била по-голяма, ако през годината не е трябвало да плати около 11 млн.лв. такса за 2012 г., както и за 2013 година. Изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй" Иван Генов посочи, че ще поискат от правителството дружеството да бъде освободено от плащане на дивидент на държавата в размер на 80% върху печалбата, за да могат да се изпълняват проекти за продължаване на експлоатацията на 5-ти и 6-ти блок, за повишаване на мощността на енергоблоковете, както и за изграждането на 7-ми блок. По думите му АЕЦ е способна да
финансира със собствени средства първите два проекта, ако бъде освободена от плащане на дивидент за следващите години.
Приоритетен проект за 2014 г. ще бъде продължаването на експлоатацията на двата "хилядника", който проект според изпълнителния директор е стратегически и за страната. Към момента са внесени интегрираните резултати от комплексното обследване на двата реактора и изготвената програма за Пети блок в Агенцията за ядрено регулиране за одобрение, предстои скоро същите документи да бъдат внесени и за Шести блок.
В отговор на въпрос Иван Генов посочи, че прогнозната стойност за програмата за продължаване на експлоатацията на двата блока е в размер на 440 милиона евро. Той допълни, че на приблизително тази цена България може да има на практика нова атомна централа след изпълнение на програмата за модернизация, подготвена от консорциума между компаниите "Росенергоатом" и "Електрисите дьо Франс". Той уточни, че след комплексното обследване от консорциума са предложили удължаването на
експлоатационния срок за двата блока да бъде 30 години, тъй като резултатите от обследването на реакторите са много добри.



 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg