АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
21.5% е сивият сектор у нас



По последни данни сивият сектор у нас е 21,5 %, предстои в началото на декември да се публикува новата му стойност, обогатена с индекса за неформалната заетост. Това каза председателят на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България /АИКБ/ Васил Велев на форум, посветен на борбата с недекларираната заетост.
„При този размер на сивата икономиката, и при 40 % преразпределение на БВП през бюджета, щетата за бюджета е 10 милиарда по-малко приходи. Изчисленията на АИКБ сочат, че два милиарда и половина повече приходи ще има в бюджета, ако само с пет процента се намали сивата икономика, което е постижима цел. Недекларираната заетост е най-често срещаната сива практика , има обективна основа затова - у нас най-високият данък е данък труд“, допълни още Велев.
Според него с последните законодателни действия се стига до ситуация да няма връзка между осигурителния принос и пенсиите, повече от половината от пенсионерите ще получават еднакви пенсии, независимо от осигуровките.
Според КНСБ делът на сивата икономика в България е 21%, но той възлиза на 23 млрд. лева. Делът на заетите в сивия сектор е около 16%, а бюджетът губи около 400 млн. лв. годишно от недеклариран труд. Данните са на работодателски организации и НСИ показва, че към края на миналата 2020 година 16-20% от населението са закупували недекларирани стоки и услуги и 6-14% от наетите са получавали заплата в плик.
„Недекларираният труд в България се упражнява най-често в рамките на трудовото правоотношение, далеч по-малко като самостоятелна заетост“, казват от синдиката. Най-много недеклариран труд има в селското стопанство, услугите, строителството, хотелиерството, ресторантьорството и търговията.
Tweet |
|