EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

13 % е възвръщаемостта от инвестиции в цехове

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

13 % е възвръщаемостта от инвестиции в цехове

mail14:54 | 12.08.2009прегледи 573 коментарикоментари 0


Независимо от кризата 5 логистични проекта са в процес на реализация в околностите на София, се казва в анализ на пазара на Forton International, цитиран от в. Монитор. Въпреки негативните за бизнеса тенденции, нивата на възвръщаемост при индустриалните имоти остават стабилни - около 13%. Причината е в по-слабото предлагане на готови проекти в този сегмент.
С най-голям площ е проектът за изграждане на "Индустриален парк София - Изток". Площта му ще е около 118 000 квадратни метра. Паркът ще се намира в района на Нови хан. Най-малко индустриални площи - близо 9000 квадрата, са предвидени в района на Sofia airport center, който се смята за най-амбициозният логистичен проект в София. Той се намира около столичното летище и е най-близо до центъра на града. Не е започнала реализацията проекта за изграждане на логистичния парк край Божурище, който ще бъде с площ от 420 000 квадрата.
Логистичните площи остават може би единственият сектор, в който няма нито свръхпредлагане, нито неоправдани очаквания, се казва още в анализа. В сегмента все още има потенциал за развитие на правилния продукт на правилното място.
Най-предпочитани от наемателите си остават зоните с добра транспортна инфраструктура в периферията на столицата. Затова повечето проекти са недалеч от автомагистрала "Тракия", шосето за Белград, жп линиите около София и до аерогарата. По този начин производствените фирми пестят време и средства за извозване на готовата продукция и доставки на суровини и материали.
Спадът на наемните нива не подмина и този сектор, появи се вакуум между цените на търсене и предлагане. Под натиска на кризата въпреки реалната липса на качествени площи наемателите не са склонни да плащат наемите от края на 2008 г., които бяха на нива от 30-40 евро за квадрат. Инвеститорите от своя страна знаят, че конкуренцията е ограничена и предлагането не е голямо и се стремят да поддържат офертните нива високи. В крайна сметка реалните сделки се сключват на нива 15-20% по-ниски от исканите.
Според експерти в момента свободните индустриални площи могат по-лесно да намерят наемател, отколкото купувач. Това е проблем на българския пазар в сегмента, защото 80 процента от цеховете са собственост на производствените фирми. В случай че им се наложи да свият дейността си, както сега, в момента на криза, те трябва да търсят наематели за освободените площи. Имот с наемател с дългосрочен договор би се продал по-лесно. Чуждите фирми, които отварят производства у нас, предпочитат да наемат помещения и така са по-гъвкави и могат по-ефективно да управляват парите си.
В закупуване или строеж на индустриални площи инвестират главно фирми със специфични производства, които не могат да се настанят в каквито и да е цехове - фармацевтични компании и такива от тежката индустрия. За първите трябва специална среда, а за вторите - големи пространства. Най-непретенциозни са шивашката промишленост и производството на нискотехнологични резервни части.
Едва 20 на сто от имотите от сегмента се използват за производство.
В София съвременните индустриални площи са около 1,5 млн. квадрата.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg