АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


България и още 21 страни заявиха позиция, че ядрената енергия има ключова роля за постигане на климатична неутралност до 2050 г. и се ангажират да работят заедно за насърчаване на глобално утрояване на капацитета на ядрената енергетика до 2050 г.


България и двадесет и една страни от четири континента приеха днес Декларация за тройно увеличаване на ядрената енергия до 2050 г. на събитие на най-високо равнище в рамките на конференцията на ООН за борба с климатичните промени.


В МЕ се обсъди проекта на Стратегия за устойчиво енергийно развитие на Република България до 2030 г. с хоризонт до 2050 г. Представители на бизнеса, синдикатите, неправителствения сектор и държавата дискутираха основните предложения за промени в документа, публикуван на 17 ноември 2023 г.


Глобалната въглищна промишленост се очаква да съкрати приблизително 1 милион работни места до 2050 година, дори без каквито и да е допълнителни ангажименти за отказ от изкопаеми горива, се посочва в проучване. Китай и Индия са изправени пред най-големите загуби на работещи в сектора.


Целта е да се повиши ефективността в рамките на сектора, като му се помогне да допринесе за постигането на целта за намаляване на емисиите от транспорта с 90 % до 2050 г., както е посочено в Европейския зелен пакт, като същевременно се даде възможност единният пазар на ЕС да продължи да се разраства.


Лисабон започна бърза надпревара за първенство на всички фронтове: затварянето на въглищните електроцентрали бе изместено с две години напред (2021 г.), а целите за генериране на 80 на сто от електроенергията от възобновяеми източници (от 2030 за 2026 г.) са почти осъществени, което дава широк марж за постигане на въглеродна неутралност по-рано от предвиденото (от 2050 на 2045 г.).


Производителите смятат, че вятърната индустрия в Европа не е достатъчно голяма, за да отговори на политическите амбиции за десетократно разрастване на офшорния капацитет в Северно море - до 300 гигавата до 2050 г.


За да може до 2050 г. секторът на строителството да стане неутрален по отношение на климата, всички нови сгради трябва да бъдат с нулеви емисии от 2028 г. нататък.


Великобритания планира да построи нови ядрени централи, за да гарантира енергийната си сигурност и да подпомогне изпълнението на целта си за нетни нулеви емисии до 2050 година.


Европейската зелена сделка се стреми към 90% намаляване на тези емисии до 2050 г., като се обърне към технологии като електрически превозни средства.