АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Министерският съвет прие решение за увеличаване на акционерното участие на държавата в капитала на „Фонд мениджър на финансови инструменти в България" ЕАД (Фонд на фондовете) с парична вноска на стойност от 21 881 480 лв. за сметка на бюджета на Министерството на финансите.


Куба се готви за мащабна парична и икономическа реформа. Не става дума само да се обединят двете местни валути: когато кубинското правителство задейства от 1 януари тази реформа, обявена преди години, то ще предприеме и мащабна промяна на икономиката на страната.


Турска компания "Шишеджам" планира да произвежда чаши със специално покритие против Ковид в завода си в България. От компанията са уверили, че след започване на масовото производство ще доставят безплатно за болничните заведения в страната произвежданите продукти от стъкло.


Според КЗК сделката може да доведе до частично хоризонтално препокриване на пазарите на екобрикети и слънчогледов чипс, тъй като и двете компании ги произвеждат. Това обаче нямало да наруши конкуренцията.


През април броят на товарните влакове между Китай и Европа е бил рекордно висок – 979, това е 46% ръст на годишна база, общо 88 000 TEU (мерна единица отговаряща на 20-футов контейнер) са превозени от влакове, което е с 50 процента повече спрямо година по-рано.


Народната банка на Китай (PBOC) ще работи за предотвратяване и неутрализиране на финансовите рискове на фона на "дълбоки промени" във вътрешната и международната икономика, се казва в изявление на централната банкова след заседание на комисията по парична политика за четвъртото тримесечие на отминалата година.


През 1952 г. в Народна Република България се е провела най-мащабната парична реформа. За първи път били пуснати в обращение редовни държавни книжни пари.


За строителството на газо-измервателната станция “Странджа” Булгартрансгаз е инвестирал 27.7 млн. лв., а за газопровода от българо-турска граница до станцията 47.9 млн. лв.


Една германска и една турска индустриални компании ще открият нови производства в Тракия икономическа зона (ТИЗ) през този месец. Става въпрос за Mecalit и Odelo.


Сред най-продаваните валути са босненска конвертируема марка, сръбски динар, турска лира и румънска леа. Разбира се, обменят се и евро или долари, защото някои от сънародниците ни предпочитат да пътуват до Черна гора, Словения или Чехия.