АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


За периода средното възнаграждение е 1820 лв. и намалява спрямо четвъртото тримесечие на 2024 г. с 1,6 процента. В обществения сектор средната брутна месечна работна заплата е по-висока от средната за областта с 8,2 на сто и с 12,3 процента в сравнение с частния сектор.


През 2023 г. лицата във възрастовата група между 50 и 74 години, получаващи пенсия и продължаващи участието си в трудовия живот е малко над 150 хил. души, от които почти 95 хил. продължават да работят по финансови причини, а малко над 47 хил. от тях посочват, че остават на пазара на труда заради желанието си за работа и социално ангажиране.


Няма вариант вносът на работна ръка да бъде прекратен, цяла Европа работи по този начин и България не е изключение, коментира още експертът. По думите му, в сферата на туризма предприемачите биха разрешили по-лесно проблема си, ако преминат към целогодишна работа и предлагат атрактивни условия.


100 евро за туристически продукти и услуги в България тази година отговарят на 185 за същите неща в Австрия, 100 евро в Румъния отговарят на 159 евро в Австрия, а същата сума в Унгария отговаря на 151 в Австрия.


Близо половината от българите биха сменили работата си за по-висока заплата и бонуси сочи регионално проучване на wherewework.То обхваща пет държави - България, Гърция, Румъния, Молдова и Унгария, и има за цел да насърчи прозрачността и информираността между работодатели и служители.


Но средната стойност на удовлетворението от жилищните условия през миналата година е била 8,1 по скала от нула (изцяло неудовлетворен) до десет (изцяло удовлетворен), както показва проучването "Жилища 2024" на статистическа служба на Австрия.


В същото време "трудовият резерв" – термин, който обхваща не само безработните, но и частично заетите, хората, търсещи работа, но които не са веднага на разположение, както и тези, които са налични за работа, но не търсят активно такава – се увеличава леко до 10,9 на сто от разширената работна сила за възрастовата група 20-64 години.


През първата половина на 2025 година значително повече предприятия в Австрия са обявили несъстоятелност в сравнение със същия период на предходната година. Увеличението е 6,1 процента, сочи анализ на Асоциацията за защита на кредиторите, цитиран от австрийски медии.


Въвеждат се ясни правила, което означава, че "когато цените на едро падат, доставчиците ще бъдат задължени по закон да прехвърлят тази промяна на клиентите", уверява федералното правителство. Една от целите е да се намалят разходите за електропреносната мрежа.


Най-високата цена, постигната при продажба на самостоятелен жилищен имот в Австрия през 2024 г., е за 34,68 милиона евро, показва класация, публикувана във в. "Курир". Локацията на жилището е в провинция Тирол.