АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Скокът заплашва да стимулира по-широката инфлация, което да затрудни централните банки да осигурят повече стимули за укрепване на икономиките, като същевременно раздвижва спомените за кризата с цените на храните преди десетилетие.


В края на бурната 2020, Центърът за анализи и кризисни комуникации подготви своята ежегодна класация за най-показателните и емблематични комуникационни кризи. Центърът дава и прогноза за шест риска, които могат да възникнат през идната 2021 г. и да прераснат в кризи.


Класацията Кофас ЦИЕ Топ 500 е почти без промени при най-големите компании през 2019. Дванадесетата поред класация показва стабилно икономическо развитие на държавите в ЦИЕ през 2019, но се очаква промяна.18 български компании са в класацията тази година.


Коронавирусът разкри липсата на готовност на държавите по целия свят да се справят със световна пандемия. Чрез новата програма „ЕС в подкрепа на здравето“ Европейският парламент иска да помогне на европейските здравни системи да станат по-устойчиви и по-добре подготвени за бъдещи здравни кризи.


Общият регионален пазар има за цел да свърже икономиките на Западните Балкани чрез свободно движение на хора, стоки, услуги и капитали. Декларацията насърчава също създаването на регионални цифрови, индустриални, инвестиционни и иновационни връзки.


Икономическата криза, причинена от епидемията от Covid 19, засяга всички страни в Европейския съюз. Ефектът обаче не е равномерно разпределен – в някои ударът върху икономиката е значително по-тежко от други.


Следващата година Евросъюзът ще свика световна здравна среща на високо равнище, в опит да се подготви по-добре за бъдещи пандемии. Това съобщи днес в речта си за състоянието на съюза председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.


Най-голям е той в Испания (-18,5%), Хърватия (-14,9%), Унгария (-14,5%), Гърция (-14,05), Полша (-13,9%) и Франция (-13,8%), докато най-сдържано понижение отчетоха икономиките на Финландия (-4,5%), Литва (- 5,5%) и Естония (- 5,6%). България е с -10,0%


Спадът е малко над 28% през периода април - юни, тъй като коронавирусната пандемия засегна по-силно от очакваното бизнеса и потреблението в трета по сила световна икономика.


Πpeз 2018 г. Pycия ce ĸлacиpa нa 6-тo мяcтo пo БBΠ пo oтнoшeниe нa пapитeтa нa пoĸyпaтeлнaтa cпocoбнocт, мaлĸo зaд Гepмaния, ĸoятo бeшe нa пeтo мяcтo и дocтa знaчитeлнo изпpeвapи Индoнeзия, ĸoятo бeшe нa 7-мo мяcтo.