АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Унгария и Словакия против спирането на руски горива



Унгария и Словакия обединяват усилията си срещу предложението на Брюксел за забрана на вноса на руски енергийни продукти, заяви външният министър на Унгария Петер Сиярто, цитиран от унгарската новинарска агенция МТИ. Сиярто добави, че подобна забрана ще доведе до силно увеличение на цените в двете страни.
След телефонен разговор със словашкия министър на енергетиката Сиярто заяви, че Европейската комисия е предприела директна атака срещу схемата на Унгария за поддържане на ниски сметки за енергия на домакинствата, като е предложила забрана да се купува евтина енергия от Русия.
Според Сиярто Брюксел иска унгарските семейства да платят цената за бързото присъединяване на Украйна към ЕС и въоръжаването на Киев. Словашкият министър се съгласи да се бори срещу предложението на Брюксел във възможно най-тясно сътрудничество, добави той.
Премиерът Роберт Фицо е заявил, че Словакия отхвърля плана за пълното прекратяване на вноса на руска енергия в ЕС по време на среща с президента на Русия Владимир Путин, съобщи говорител на Фицо, цитиран от ДПА.
Фицо определи предложението на ЕК за спирането на вноса на руска енергия като "икономически несъстоятелно и вредно за Европа", посочи говорителят.
"Спирането на доставките на газ ще доведе до нестабилност. Нашите нефтохимически заводи са проектирани да използват руски петрол и спирането му може да доведе до технологични проблеми", е казал още по време на срещата Фицо, който присъства на парада за Деня на победата във Втората световна война на Червения площад.
Според словашкия премиер ако е необходимо съгласието на всички 27 държави от ЕС (гласуване с единодушие), за да бъде приет плана на ЕК, то Словакия ще използва правото си на вето. "Ако се реши, че ще се гласува не единодушно, а с (квалифицирано) мнозинство, тогава големите държави ще вземат своето решение", е отбелязал Фицо.
Очаква се ЕК да представи през юни законодателни предложения, чрез които да се прекрати до края на 2027 г. вноса в ЕС на руски природен газ и втечнен природен газ по дългосрочни договори, а до края на 2025 г. да се забрани вноса по нови договори и по сделки за незабавна доставка.
В документ тип "пътна карта", представен по-рано през седмицата, ЕК обяви още, че ще предложи и ограничения за нови сделки за руско ядрено гориво.
На срещата си с Путин Фицо също е изразил желание Словакия да продължи да купува ядрено гориво от Русия. Според него това е "неизбежно" за "безопасната и стабилна работа" на словашките атомни електроцентрали.
Tweet |
|