EUR 1.9558
USD 1.8484
CHF 2.1067
GBP 2.3605
CNY 2.5449
you tube
mobile version

Руският газ за Приднестровието може да спре

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Руският газ за Приднестровието може да спре

mail11:35 | 29.11.2024прегледи 438 коментарикоментари 0


Прекратяването на доставките на руски газ за сепаратисткия район Приднестровие в Молдова след 1 януари 2025 г. е "много реалистичен" сценарий, заяви молдовският министър на енергетиката Виктор Парликов, цитиран от Ройтерс.

Изказването на Парликов последва проведени в понеделник разговори между него и ръководителя на руската компания "Газпром" Алексей Милер. Те са обсъдили  алтернативни маршрути за доставки на газ за Приднестровието, ако транзитът през Украйна бъде преустановен.

Настоящото споразумение за транзит на газ между Украйна и Русия изтича на 31 декември, а Киев заяви, че няма да го удължи. Подкрепяният от Русия непризнат сепаратистки регион зависи в голяма степен от руския природен газ, доставян през Украйна, уточнява Ройтерс.

Министър Парликов заяви в Кишенев, че "Газпром" е готов да доставя газ на Приднестровието по сегашния маршрут, но зависи от Молдова и Украйна да се споразумеят относно транзита. "От разговорите с моите украински колеги разбирам, че ако има решение за продължаване на транзита, то може да бъде взето в последния момент", каза още молдовският министър.

Молдова получава от Русия около 2 милиарда кубични метра газ годишно, които минават през територията на Украйна, а от 2022 г. Тираспол (столица на Приднестровието) и Кишинев се споразумяха целият руски газ, получаван от Молдова, да отива в Приднестровието.

Сепаратисткият район има голяма електроцентрала, захранвана с руски газ, а властите в Кишинев от своя страна купуват електроенергия от Тираспол на сравнително ниска фиксирана цена.

АЛТЕРНАТИВЕН МАРШРУТ

По-рано Молдова заяви, че ако Украйна прекрати транзита на руски газ, алтернатива за Приднестровието може да бъде газът, доставен от газопровода "Турски поток" до Турция и след това преминаващ през България и Румъния.

Молдовският министър на енергетиката обаче съобщи, че по време на преговорите "Газпром" е обвързал продължаването на доставките по алтернативни маршрути с исканията си Кишинев да плати натрупаните задължения за предишни доставки на газ за Молдова, които според руски изчисления възлизат на 709 милиона долара.

Според Молдова задълженията й се оценяват на 8,6 милиона долара. "Смятаме, че е неправилно да се свързват проблемите със задължения с доставките (за Приднестровието)", добави Парликов.

По думите му доставките през Украйна и алтернативни маршрути може да спрат на 1 януари и тогава Кишинев ще има нужда от международна подкрепа, за да плаща за доставки на газ от други източници. От "Газпром" все още не са коментирали срещата между Милер и молдовския министър на енергетиката.

 

 

 

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 6337