АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Най-сериозното притеснение предизвиква предложената забрана търговците да увеличават цени в периода на двойно обозначаване - около година и половина. "Това е недопустима намеса на държавата в пазарната икономика, която се въвежда без обществена дискусия и оценка на въздействието", заявява изпълнителният директор на АТНС Галин Попов.


Парите в обращение у нас намаляват с 0,3 на сто на годишна база през второто тримесечие на тази година до общо 29,323 млрд. лева. Това представлява понижение от 90,9 млн. лева спрямо същия период на миналата 2024 година.


Въпреки това увеличение делът на екологичните данъци като съотношение от брутния вътрешен продукт (БВП) на ЕС е спаднал от 2,4 на сто през 2010 г. до 2 на сто през 2023 година.


Предвижда се от 8 октомври тази година до края на 2025 година стикерите с информация за цените на таксиметровите услуги да обозначават цените първо в левове, а после в евро. От 1 януари до 31 декември 2026 цените следва да бъдат посочени първо в евро, а после в левове, а от 1 януари 2027 година цените в стикерите ще бъдат обозначавани само в евро.


Цените на основните хранителни стоки са стабилни при непроменено ниво на началните цени. Има множество оферти за продажба на семена и ядки на цени от 2500 до 6800 лева за тон. При индустриалните стоки имаше сделки за гориво за отопление на 2125,80 лв./хил.л и газ пропан бутан на 916,67 лв./хил.л. Скрап от черни метали се продаде от 298,40 до 324,95 лева за тон.


Двугодишният процес включва необвързваща и обвързваща фаза за определяне на пазарния интерес към реализацията на проекта за увеличаване на капацитета на интерконектора от 3 млрд. куб. м/год. на 5 млрд. куб. м/год.


Според едрите търговци проектозаконът не подобрява функционирането на веригата, а напротив – подменя принципите на пазарна икономика с държавна регулация на всеки аспект от отношенията между субектите по веригата на доставки на земеделски продукти и храни.


Право на субсидии имат стопани, на които са издадени констативни протоколи през 2025 г. за 100 процента пропаднали площи с напълно унищожени земеделски култури, причинени от измръзване/слана тази година, за които е констатирано спазването на изискванията за добро агротехническо състояние след извършена проверка.


Производствените цени се понижават с 3,6 на сто през юни на годишна основа, задълбочавайки спада си от предходния месец, когато бяха надолу с 3,3 на сто.


Според данните спадът на международните цени на зърнените култури и захарта е компенсиран от по-високите цени на млечните продукти, месото и растителните масла. Индексът, който проследява месечните промени в международните цени на набор от световно търгувани хранителни стоки, през юни 2025 г. е с 5,8 на сто по-висок в сравнение с нивото си година по-рано, но остава доста под пика от март 2022 г.