АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Управляващите обявиха, че експортната забрана за горивата, обявена на 21 септември, ще остане в сила докато руският пазар на горива "се стабилизира". Анализатори очакват това да стане след няколко седмици, когато приключи събирането на реколтата в Русия, тъй като докато то трае, търсенето на горива в страната се увеличава.


Сред продължаващите операции в Русия са Nestle и белгийската Anheuser-Busch InBev, показват данни на Киевското училище по икономика.


Сред първите, преместили активите си съответно от Швейцария и Кипър в Русия, са "торовият" милиардер Андрей Гуриев и стоманеният магнат Виктор Рашников. По същия път поемат и мнозина други, като например милиардера Игор Алтушкин.


Макар надеждите на запада, че техните санкции ще предизвикат иконономическа криза в страната да не се оправдават, високата инфлация и слабата рубла създават предпоставки за повишаване на лихвите и налагането на по-строг капиталов контрол, за да се предотврати изтичането на средства от страната.


От бира и шоколади през бяла техника до луксозни автомобили: в магазините в Москва все още има германски стоки. Въпреки санкциите, наложени от Запада на Русия заради войната срещу Украйна. Какво е обяснението?


Газопроводите "Силата на Сибир" и Сахалин-Хабаровск-Владивосток ще бъдат обединени и включени в единната система за газоснабдяване на Русия. Това каза руският президент Владимир Путин на Източния икономически форум, предаде ТАСС.


За сметка на това вносът на втечнен природен газ от Русия не е обвързан с изискване за превалутиране и търговията продължава да се осъществява, като за периода вносът на руски ВПГ между януари и юли е нараснал с 40 на сто в сравнение със същия период на 2021 г.


Според данните на глава от населението се падат: Гърция – $20,732.1, Румъния – $15,892.1, Русия – $15,345.1, България – $13,772.5, Турция – $10,616.1, Сърбия – $9,393.6,.


Данните на Евростат показват още, че дефицитът на ЕС в търговията на блока с Русия през второто тримесечие на 2023 г. е намалял до 1,6 млрд. евро спрямо негативен баланс от 45 млрд. евро или малко над 28 пъти. Търговският дефицит в енергетиката е намален от 40,4 милиарда евро през второто тримесечие на 2022 г. до 5,7 милиарда евро през второто тримесечие на 2023 г.


Новите поръчки за руския промишлен сектор са се увеличили през август, растат поръчките на стоки за износ. Вследствие на това фирмите от промишления сектор увеличават производствените си обеми.