АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Очаква се европейското финансиране от 90 млн. евро за изграждането на нова фабрика за изкуствен интелект в Sofia Tech Park допълнително да ускори развитието на сектора у нас, позиционирайки страната ни като регионален AI хъб. Проектът трябва да отвори врати до края на десетилетието и да обслужва както държавни институции, така и частния сектор.


Досега България е получила 1,37 млрд. евро по линия на Механизма за възстановяване и устойчивост като част от първото си плащане. Комисията ще одобри последващи плащания въз основа на напредъка в изпълнението на инвестициите и реформите, очертани в изменения план за възстановяване и устойчивост на България.


За периода средното възнаграждение е 1820 лв. и намалява спрямо четвъртото тримесечие на 2024 г. с 1,6 процента. В обществения сектор средната брутна месечна работна заплата е по-висока от средната за областта с 8,2 на сто и с 12,3 процента в сравнение с частния сектор.


Днес вече навсякъде се говори за ESG (Environmental, Social and Governance – екологично, социално и корпоративно управление), като за крайъгълен камък на устойчивото и отговорно инвестиране (Sustainable and Responsible Investing, SRI).


Това ще стане на 18 юли, съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов. Виадуктите в ремонт трябва да са готови до края на юли и безпрепятствено да се минава по АМ "Хемус", каза Иванов в троянското село Черни Осъм. Т


Ставките, по които се изплащат средствата, са определени в Наредба 10 от 27.06.2023 г. за условията и реда за прилагане на интервенциите в областта на околната среда и климата, и хуманно отношение към животните, включени в Стратегическия план за развитието на земеделието и селските райони за периода 2023 - 2027 г.


АПИ в секция „Пътни участъци с повишен риск“ е публикуван План за обезопасяване на участъци от републиканската пътна мрежа с обща дължина близо 500 км и срокове за реализация на мерките.


Градовете заедно ще търсят решения на основните предизвикателства на нашето време - от климатичната криза и социалното сближаване до достъпни жилища и ориентирано към бъдещето градско развитие.


Поклонническият туризъм в България се развива с устойчив темп от 5 до 10 на сто годишно и представлява не само религиозно, но и културно пътуване, което отговаря на търсенето на съвременния турист за смислено преживяване.


Забележителено развитие има фризорската професия. Силно търсене има и в областта на стоматологичните услуги поради застаряването на населението, а заради недостига на зъболекари има търсене и на зъботехници.