АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Днес в ЕП гласува становището на институцията относно кандидатурата на България да стане член на еврозоната от 1 януари 2026 г. Гласуването се проведе от 13:30 ч. българско време, като докладът за България бе втора точка.


Последните решения за приемането на България в еврозоната от 1 януари догодина ще бъдат гласувани днес от Европейския парламент в Страсбург и Съвета на ЕС в Брюксел след над 20-годишен процес на приближаване на страната ни към валутния съюз.


Това е сложен юридически и стратегически процес, който може да отключи нови възможности за растеж, оптимизация и пазарна експанзия. Особено в динамичната икономическа среда днес, сливанията и придобиванията (или M&A сделки) се използват все по-често от български и международни компании.


Днес вече навсякъде се говори за ESG (Environmental, Social and Governance – екологично, социално и корпоративно управление), като за крайъгълен камък на устойчивото и отговорно инвестиране (Sustainable and Responsible Investing, SRI).


Комисията на Европейския парламент по икономически и валутни въпроси и подкомисията по данъчни въпроси приеха днес на заседание в Брюксел черновата на доклада на институцията за готовността на България да въведе еврото от 1 януари догодина. Документът предстои да бъде гласуван на пленарната сесия на ЕП в Страсбург на 8 юли.


Австрия е постигнала най-голямо увеличение на рециклирането, каза компанията за управление на отпадъците „Сенсонео“ по повод Световния ден на околната среда днес. Компанията прави оценка на ефективността на управлението на отпадъците в 38-те държави членки на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие с цел изготвяне на Световния индекс.


Министерският съвет прие решение, с което се създава Механизъм за координация на наблюдението и контрола във връзка с въвеждането на еврото в Република България като допълнителна гаранция за плавното преминаване към единната европейска валута. Това съобщиха от кабинета след проведеното днес правителствено заседание.


Годишната винетка вече е 97 лв., тримесечната - 54 лв., месечната - 30 лв., седмичната - 15 лв., а уикенд - 10 лв., съобщиха от Агенция "Пъта инфраструктура". Електронните винетки до 30 април 2025 г. струваха съответно: 87 лв., 48 лв., 27 лв., 13 лв. и 9 лв.


При този размер на линията под прага на бедност са били 1 401 300 души или 21,7 на сто от населението на страната, съобщи днес НСИ. В сравнение с предходната година размерът на линията на бедност нараства с 19,7 на сто, а относителният дял на бедното население се увеличава с 1,1 процентни пункта.


Постъпленията от Суецкия канал между 2019 и 2024 г. възлизат на 39,91 млрд. долара. Негативно отражение върху тях през този период са оказали пандемията от КОВИД-19, ситуацията около огромния контейнеровоз "Евър Гивън", който заседна в Суецкия канал и атаките на йеменските хуси срещу търговски плавателни съдове в Червено море.