АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Последните решения за приемането на България в еврозоната от 1 януари догодина ще бъдат гласувани днес от Европейския парламент в Страсбург и Съвета на ЕС в Брюксел след над 20-годишен процес на приближаване на страната ни към валутния съюз.


Няма вариант вносът на работна ръка да бъде прекратен, цяла Европа работи по този начин и България не е изключение, коментира още експертът. По думите му, в сферата на туризма предприемачите биха разрешили по-лесно проблема си, ако преминат към целогодишна работа и предлагат атрактивни условия.


Комисията на Европейския парламент по икономически и валутни въпроси и подкомисията по данъчни въпроси приеха днес на заседание в Брюксел черновата на доклада на институцията за готовността на България да въведе еврото от 1 януари догодина. Документът предстои да бъде гласуван на пленарната сесия на ЕП в Страсбург на 8 юли.


През април 2025 г. дефицитът по текущата сметка достига 724,9 млн. евро, търговският дефицит нараства до 824,8 млн. евро, а преките чуждестранни инвестиции намаляват със 114,3 млн. евро, показват последни данни на БНБ за платежния баланс на нашата страна.


Новото германско правителство няма да прибегне към "възраждане на ядрената енергия", заяви вицеканцлерът и министър на финансите Ларс Клингбайл, цитиран от ДПА. В кулоарите на срещата на министрите на финансите на страните от еврозоната той каза, че коалицията няма да промени позицията си относно излизането на Германия от ядрената енергетика.


За 2024 г. у нас са приключили две дела и решенията са били за тяхното прекратяване. Осем дела остават "висящи", сочат данните. По-голям брой нерешени дела има само в Полша (22) и Унгария (16), като нашата страна е една от седемте в ЕС, за които има данни, без нито едно повдигнато обвинение по подобни проверки.


Министерство на финансите на САЩ обяви в свой доклад, че няма големи търговски партньори, които да манипулират валутата си през 2024 г., но включи Ирландия и Швейцария в списък за наблюдение, като впоследствие швейцарската централна банка категорично отрече тези твърдения.


Румъния се намира в процедура за прекомерен дефицит от 2020 г., като според данни на Евростат от април 2025 г. в края на миналата година дефицитът ѝ е достигнал 9,3 % от БВП. ЕК прогнозира, че дефицитът на Румъния ще достигне 8,6% през тази година и 8,4% през следващата, въпреки че бюджетът за 2025 г. предвижда дефицит от 7% от БВП.


„Въвеждането на еврото не трябва да се използва като оправдание за спекула. Няма да позволим некоректни търговски практики и ще използваме всички законови механизми, за да осигурим честност на пазара и реална защита на потребителите и производителите“, заяви председателят на КЗК доц. Карадимов.


Търговският дефицит е достигнал до 12,02 млрд. долара през миналия месец спрямо 9,9 млрд. през април 2024 г. През март тази година дефицитът е бил 7,1 млрд. Като се изключат енергоносителите и немонетарното злато, външнотърговският дефицит на страната е бил 6,16 млрд. долара.