АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Община Перущица ще получи 1 227 060 лева в едномесечен срок от влизането в сила на решението за промяна на предназначението на земите от Министерство на земеделието. Имотите също ще бъдат предоставени на фирмата тогава, посочи кметицата.


Германската икономика, най-голямата в Европа, изпадна в техническа рецесия, след като се сви за две тримесечия в края на 2022 г. и началото на 2023 г. За периода април-юни на тази година брутният вътрешен продукт (БВП) на Германия остана без изменение сравнение с предходното тримесечие.


Министерството на енергетиката трябва да заплати 3 502 252 лв. обезщетение на свързания с бизнесмена Христо Ковачки ТЕЦ "Бобов дол". Решението за това е на Върховния административен съд (ВАС) и е окончателно.


Целта е създаването на по-устойчиви модели на производство и потребление, повишаване производителността на ресурсите и свързаността в икономиката, отпадъците започват да се разглеждат като ресурс, материалите се задържат максимално дълго в производството, рециклира се с високо качество, произвеждат се по-качествени суровини и стоки, намалява зависимостта на икономиката на страната от вноса на суровини.


Данните на Евростат показват още, че дефицитът на ЕС в търговията на блока с Русия през второто тримесечие на 2023 г. е намалял до 1,6 млрд. евро спрямо негативен баланс от 45 млрд. евро или малко над 28 пъти. Търговският дефицит в енергетиката е намален от 40,4 милиарда евро през второто тримесечие на 2022 г. до 5,7 милиарда евро през второто тримесечие на 2023 г.


Затова трябва да сме предпазливи, да си създадем определени буфери, резерви, за да можем да посрещнем едни или други негативни тенденции. Това заяви министърът на енергетиката Румен Радев.


Това прогнозира министърката на туризма Оливия Грегоар, като прибави, че Франция е най-посещаваната страна в света и туристите осигуряват около 8 на сто от БВП. "Имахме много добро лято", заяви Грегоар пред медиите.


Важна причина за това е силното търсене на автомобили, нарастващият износ на автомобили е допринесъл и за по-силния от очакваното ръст на икономиката на Япония, а за Китай е бил един от малкото експортни сектори, които регистрират растеж.


Причините са предлаганите промени в Закона за енергетиката, според които от 2026 г. всички битови потребители трябва да купуват електроенергия на свободния пазар.


Очаква се реалният брутен вътрешен продукт да забави растежа си до едва 0,1 на сто тази година, след като отчете ръст с 8,2 на сто през 2022 г. Причина за прогнозираният слаб икономически растеж се явява съкращаването на добива на петрол, както и по-ниските му цени, обясняват от МВФ.