АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Двете летища в Истанбул (Летище „Сабиха Гьокчен“ и летище „Истанбул“) са приели 49,9 милиона пътници през първите пет месеца на годината според данни на Държавната летищна администрация (DHMI), предаде Анадолската агенция съгласно споразумението за обмен на информации между двете агенции.


Броят на пътниците се е увеличил с 2,5 милиона в сравнение със същия период на миналата година. От 49,9 милиона пътници - 31,8 милиона са използвали летище „Истанбул“. Около 6,8 милиона от тях са летели с вътрешни полети, а 25,5 милиона са пътували с международни полети.


Летище „Васил Левски“ – София получи най-високото отличие на ACI EUROPE в категорията 5 до 10 милиона пътници. В Европейската асоциация на летищата ACI Europe членуват над 600 летища от 55 страни, които осигуряват над 95% от търговския въздушен трафик в Европа.


Само през май по вътрешни полети са пътували 8,5 милиона души, а по международни – 12,7 млн. или общо 21,2 млн. пътници – с 3,7 процента повече от май 2024 г.


Според официални данни за периода декември - март на десетина терминала не е пристигнал нито един пътник, превръщайки ги в "летища призраци". През по-голямата част от миналата година над една трета от тях са обслужвали средно под пет полета на ден, като в някои дни не е имало нито един.


Какво е бъдещето на летища Стара Загора? От думите на кмета стана известно, че Индустриална зона "Загоре" ще придобие този терен чрез сделка на покупко-продажба, "т.е. ние ще го купим този терен, а няма да го придобием безвъзмездно, защото е актив на Държавната консолидационна компания".


Общият брой пътници във всички летища, които групата "Фрапорт" обслужва, се е увеличил с 6,2 на сто на годишна база до приблизително 13 милиона през април 2025 година.


За чуждите туристи липсата на кошчета за боклук на обществени места, вкл. на гарите е най-голямото неудобство по време на пътуването си. Според Японската агенция за туризъм проблемът е посочен като основно притеснение за 21,9% от над 4000 чужденци, анкетирани на пет големи летища в страната.


През летищата във Варна и Бургас са преминали общо около 3,4 милиона пътници. Това представлява спад от 8,7 на сто спрямо 2023 г., сочи финансовият отчет на "Фрапорт".


Проектът за пускане на самолети с електрическо вертикално излитане и кацане между парижките летища в момента е в застой след поредица от технически, регулаторни и правни пречки на фона на враждебността на парижките общински власти.