АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Растежът на световната икономика ще се забави до средно 2,3 на сто през периода 2025/2026 г. след 2,6 на сто през миналата година. Това се посочва в най-новия аналитичен доклад на Световната банка (СБ) , публикуван на сайта й и озаглавен "Ускоряване на растежа чрез предприемачество, технологии и иновации".


Данни показват, че частните предприятия са отговорни за над 70% от технологичните иновации в страната. Технологиите и иновациите като цяло са в основата на развитието на много частни компании, като 8 от всеки 10 нови продукта в Китай са резултат от частни предприятия. Освен това, 9 от всеки 10 високотехнологични предприятия са частни.


За последните десет години те са над 10 хиляди, като те работят основно като сезонни работници в строителството и в преработващата промишленост.


Износът към Казахстан заема най-голям дял от общата сума, като той е в размер на 3,3 милиарда долара. В челните позиции се нареждат още Азербайджан с 3,1 милиарда долара и Узбекистан с 2,2 милиарда долара.


Публичният ресурс за финансов инструмент "Портфейлна гаранция с таван на загубите за кръгова икономика" е в размер на 537,7 млн. лв. и е разпределен за гаранции (339,6 млн. лв.) и БФП (198,1 млн. лв.). Инструментът е финансиран със средства по Програма "Конкурентоспособност и иновации в предприятията" 2021-2027 (ПКИП).


Така смят Павел Наковски, който е ветеринарен лекар, страстта му обаче е пчеларството, което е превърнал в успешен бизнес. Той разказа, че интересът му към пчелите се е зародил още в детството, когато дядо му, който бил пчелар, му разказвал за тяхната удивителна природа. „Той ме научи на първите основи, а по-късно, като ветеринарен лекар, реших да задълбоча знанията си и да започна собствено пчеларско стопанство.


Това е допълнително финансиране в подкрепа на развитието на критични отбранителни технологии и способности, като се отпускат около 100 милиона евро за всяка от областите като наземни бойни действия, космически, въздушни и военноморски операции, както и енергийна устойчивост и екологичен преход.


BETT се провежда ежегодно от 1984 г. насам. Организатор е "Хайви Груп Лимитид" (Hyve Group Limited) с подкрепата на Британската асоциация на доставчиците на образователни услуги (Besa).


Всеки от отличените получава по 150 000 евро от програмата за научни изследвания и иновации "Хоризонт Европа".


Казахстан е изнесъл 3,3 млн. тона за Узбекистан, 1,7 млн. тона за Китай, 1,2 млн. тона за Таджикистан и 140 000 тона за Киргизстан, което е ръст от 90% спрямо 2023 г. Освен това Казахстан е подновил износа на зърно за Иран и Азербайджан. Износът за Иран се е удвоил до 526 000 тона, а доставките за Азербайджан са скочили с 80% до 211 000 тона.