АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Днес вече навсякъде се говори за ESG (Environmental, Social and Governance – екологично, социално и корпоративно управление), като за крайъгълен камък на устойчивото и отговорно инвестиране (Sustainable and Responsible Investing, SRI).


През 2023 г. лицата във възрастовата група между 50 и 74 години, получаващи пенсия и продължаващи участието си в трудовия живот е малко над 150 хил. души, от които почти 95 хил. продължават да работят по финансови причини, а малко над 47 хил. от тях посочват, че остават на пазара на труда заради желанието си за работа и социално ангажиране.


Програмите са част от Втория швейцарски принос – "Подобряване качеството на въздуха" и "Осигуряване на подкрепа за управление на миграцията" на обща стойност 18,7 млн. швейцарски франка.


Зимните култури в България остават леко напреднали в развитието си въпреки по-ниските от обичайните температури, наблюдавани през май. Последвалите умерени температури до началото на юни са създали благоприятни условия за цъфтеж и ранно наливане на зърната на зимните зърнени култури. Обилните и навременни валежи са осигурили достатъчно водоснабдяване за натрупване на биомаса.


Засегнатите превозни средства са всички, оборудвани с въздушни възглавници, считани за рискови на остров Корсика и френските отвъдморски департаменти и територии, както и автомобили, произведени преди 2011 г. в континентална Франция, с изключение на Корсика.


1,8 млн. души или около 30% от населението на България, попадат в групата на енергийно бедни домакинства, които нямат достъп до основни енергийни услуги за адекватно отопление, охлаждане, осветление и осигуряване на енергия за домакинските уреди.


Тези средства са предназначени за осигуряване на специализирано оборудване и за системи за видеонаблюдение във връзка с предстоящата обмяна на каса в пощенски станции на банкноти и монети от левове в евро.


Решението за спиране на последния работещ реактор изпълнява ключово обещание от енергийния план на правителството, приет през 2016 г., като е повлияно и от ядрената катастрофа във Фукушима през 2011 г.


Новият закон би трябвало да донесе по-високи пенсии за 1,23 милиона граждани. Средната пенсия в Хърватия сега е 642 евро, а целта на правителството е да я повиши до 800 до 2028 г. Процентът на корекция спрямо заплатите и инфлацията ще се променя по модела 85:15.


Общият брой на пенсиониралите се с пенсии от държавното обществено осигуряване е 109 613, като около 40 000 от тях са получили пенсии за инвалидност поради общо заболяване. Като дял от всички отпуснати през 2024 година пенсии те са 40,9%, а през 2023 г. той е бил 34,9 на сто.