АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Това е сложен юридически и стратегически процес, който може да отключи нови възможности за растеж, оптимизация и пазарна експанзия. Особено в динамичната икономическа среда днес, сливанията и придобиванията (или M&A сделки) се използват все по-често от български и международни компании.


Събитието е реализирано като част от международния проект New Inherit, в който ГРАДОСКОП и пет европейски организации изследват устойчиви стратегии за обновяване на индустриалното наследство и превръщането му в модерни публични пространства в Германия, Испания, Италия, Белгия, Кипър и България.


Сред страните с най-големи икономики в ЕС през юни 2025 г. Индексът за икономическото доверие се влошава значително във Франция (-3,4 пункта), следвана от Испания (-1,4) и Германия (-0,8), докато се подобрява в Полша (+1) и остава като цяло стабилен в Италия и Нидерландия (+0,2 за всяка).


За да бъде стимулиран икономическия растеж на Германия, са заложени инвестиции в размер на 115,7 милиарда евро (134 милиарда долара) през 2025 г. и 123,6 милиарда евро през 2026 г. спрямо 74,5 милиарда евро през 2024 г.


Комисията на Европейския парламент по икономически и валутни въпроси и подкомисията по данъчни въпроси приеха днес на заседание в Брюксел черновата на доклада на институцията за готовността на България да въведе еврото от 1 януари догодина. Документът предстои да бъде гласуван на пленарната сесия на ЕП в Страсбург на 8 юли.


Италия планира да намали ставката на ДДС за продажби на произведения на изкуството от сегашните 22 на 5 процента. Това сочи проектопостановление, предаде Ройтерс. Целта на данъчната промяна е да бъдат подпомогнати художниците и управителите на галерии.


Това се случва на фона на значителното забавяне на растежа, последвало две години на икономически подем. Макар че руската икономика показа неочаквана устойчивост през 2023 и 2024 г. в условията на санкциите, наложени от Запада в отговор на руската офанзива в Украйна, конюнктурата се променя от няколко месеца.


ОПЕК остави в месечния си доклад прогнозите си за растеж на световното търсене на петрол непроменени през 2025 и 2026 г. след намаленията през април, твърдейки, че икономическите перспективи са стабилни въпреки опасенията относно търговията.


През март Сърбия подаде искане до ЕК да получи авансово част от одобрените средства по Плана за растеж на страните от Западните Балкани на обща стойност 111,8 млн. евро, но траншът все още не е пристигнал, пишат сръбските медии.


През периода януари - март 2025 г. износът на стоки от България за ЕС намалява с 1.3% спрямо същия период на 2024 г. и е на стойност 12 749.0 млн. лева. Основни търговски партньори на България са Германия, Румъния, Италия, Гърция и Франция, които формират 63.2% от износа за държавите - членки на ЕС.