АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Данните за първите шест месеца на годината показват, че макар търговската война със САЩ да ескалира след завръщането на Тръмп в Белия дом, то китайската международна търговия продължава да расте.


Износът на стоки от България за ЕС намалява с 4,2% през периода януари - април. През май общият износ на стоки възлиза на 6,5175 млрд. лв. и намалява с 4,6 процента спрямо същия месец на предходната година.


В сравнение със същия месец на миналата година през май германският износ се увеличава с 0,4 на сто, а вносът - с 4,2 на сто, въз основа на предварителни оценки на "Дестатис".


По данни за първото тримесечие на 2025 г. двустранният стокообмен бележи ръст от 7 процента спрямо същия период на предходната година, като българският износ за северната ни съседка се е увеличил с 18,9 процента.


Примирието в Близкия изток изигра основна роля за спада в цената на златото, наблюдаван през втората половина на месец юни. Цената на златото се понижи с приблизително 5-5,5% през втората половина на месец юни, поевтинявайки от 3450 долара за тройунция до нива между 3255 и 3270 долара.


Краставиците в София например могат да се купуват между 2 и 7 лева на дребно, но това не означава, че трябва да плащаме скъпата цена и да купуваме от най-близкия ни магазин, съветват от ДКСБТ.


Пазарът е разтревожен от военна ескалация в Близкия изток и евентуални прекъсвания на доставките на петрол от региона. Франс прес представя някои обяснения за ръста на цените на черното злато.


През периода януари - април 2025 г. от България общо са изнесени стоки на стойност 26 498.4 млн. лв., което е с 4.8% по-малко в сравнение със същия период на 2024 година. През април 2025 г. общият износ на стоки възлиза на 6 583.3 млн. лв. и намалява с 11.6% спрямо същия месец на предходната година.


Лидер в ръста на виетнамския износ са скаридите, чийто износ е нараснал с 30 процента, следвани от пангасиуса, предаде виетнамската новинарска агенция ВНА.


Глобалната търговска война на президента на САЩ Доналд Тръмп и колебанията в търговските отношения между Китай и САЩ през последните два месеца създадоха значителни трудности за китайските износители и техните бизнес партньори от целия Тихоокеански регион и забавиха световния растеж.