EUR 1.9558
USD 1.7850
CHF 2.0813
GBP 2.3356
CNY 2.5258
you tube
mobile version

Заради Китай ЕС променя правила

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Заради Китай ЕС променя правила

mail13:30 | 01.10.2024прегледи 414 коментарикоментари 0


ЕС обяви промени в правилата, по които се управляват търговете за получаване на водородни грантове, за да ограничи зависимостта си от Китай и неговите вериги на доставки, свързани с възобновяемите енергийни източници, съобщава Ройтерс.

През последните години Китай се превърна в доминиращ играч в соларния и електромобилния сектори, а навлезе дълбоко и на територията на производството на вятърни турбини, застрашавайки европейските компании. В отговор на това ЕК започна да предприема стъпки, за да ограничи това присъствие посредством нови правила, разследвания и дори мита, посочва агенцията.

Водородната банка на ЕС ще проведе на 3 декември втория си водороден търг, в рамките на който ще отпусне 1,2 милиарда евро за нови проекти под формата на грантове.

По-рано тази година банката отпусна 720 милиона евро на седем водородни проекта, но европейските производители изразиха опасения, че победителите в тях разчитат на евтини, произведени в Китай части.

Еврокомисарят по въпросите на климата каза по-рано този месец, че правилата за търговете ще бъдат променени, за да бъдат облагодетелствани местните компании.

Проектите в новите търгове не могат да разчитат на повече от 25 на сто от частите им да бъдат произведени в Китай, според новите правила.

"Китайският производствен капацитет в сектора вече е над 50 на сто от цялата глобална продукция. Налице е сериозна заплаха за необратима зависимост на ЕС от вноса на електролизатори от Китай, което ще застраши сигурността на доставките", се посочва в доклад на ЕС по темата.

Промените в правилата за водородните търгове са в унисон с дългоочаквания доклад на бившия президент на ЕЦБ Марио Драги, публикуван по-рано този месец, в който се призовава за координирана европейска политика в сектора на промишлеността, за да може Старият континент да се конкурира по-успешно със САЩ и Китай. 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Общини: Четири истории за успеха

06:58 | 07-08-24 | 1432