АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Използването на 8 вида пластмасови изделия за еднократна употреба се забранява в целия Европейски съюз, включително и в България от това лято. Това предвижда европейска директива, която всички страни членки трябва да въведат и приложат в националното си законодателство най-късно до 3 юли 2021 г.


Екип от българи, който се ръководи от предприемача Красимир Владимиров, създадоха „Електронна система за непрекъснато наблюдение, прогноза и контрол на количеството и качеството на водата в язовири, реки, сондажи и водопреносни мрежи“. Тя вече е патентована в България и в Европейския съюз.


Дванадесет собственици на риболовни кораби, двама производители на риба и предприятие за преработване на продукти от риболов и аквакултури са подкрепени в ковид кризата от Програмата за морско дело и рибарство.


Повечето места в самолетите вече са разпродадени, като офертите се предлагат на пазара от 3 месеца. Туристите се настаняват в различни хотели, според техния индивидуален избор.


Екскурзиите и груповите посещения на туристически обекти са забранени на територията на България. Забраната на министъра на здравеопазването не се отнася за екскурзиите и посещенията в чужбина.


Повечето риби (81%) са уловени по неустойчив начин (т.е. уловът им води до намаляване на популацията). Въпреки въведените от ЕС квоти за улов преди над 30 г., две трети от рибата се лови във вече свръхексплоатирани зони. По отношение на метода на риболов, 74% от рибите се улавят чрез тралене - техника, която е неустойчива, тъй като улавя и нецелеви видове, а дънното тралене унищожава океанските растителност и местообитания.


Основната част от улова е от цаца и рапан. Уловът от стопанския риболов в Дунав също се движат в относително стабилни граници, като за 2019 година тяхното количество възлиза на около 35 тона. Основният дял се пада на шарановите риби и европейски сом.


Властите в бразилския щат Перамбуко обявиха, че 21 острова от архипелага Фернандо ди Нороня се подготвят да посрещат отново туристи, след като бяха забранени за посещения в средата на март.


ЕК предлага да се увеличат възможностите за риболов на херинга в Рижкия залив и на сьомга в основния басейн, както и да се запазят сегашните равнища по отношение на херингата в Ботническия залив, цацата и писията. По отношение на останалите рибни запаси, обхванати от предложението, Комисията предлага намаление на възможностите за риболов.


През следващата година България и Румъния ще имат право да осъществяват риболов на калкан общо в размер на 150 тона (по 75 тона за всяка от тях), което е с 32% повече спрямо досегашното разрешено количество. До момента двете държави имаха разрешен улов по 57 тона.