АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Производството на електроенергия в България се е понижило с 5,65 процента за периода 1 януари 2024 г. - 1 декември 2024 г. спрямо 1 януари 2023 г. - 1 декември 2023 г. Това показват данните от последната оперативна справка за енергийния баланс в страната на Електроенергийния системен оператор (ЕСО), публикувани на страницата му.
Отчитаме рекорден внос на ток на стойност около 230 млн. лв. при нетен резултат от -530 GWh. Втората графика ясно показва, че сме били нетен вносител в почти 95% от времето. Износ е имало само в редките моменти на слънчево и топло време, когато и цените са били относително ниски.
ЕК одобри българска схема в размер на 590 милиона евро (1,15 милиарда лева) за подпомагане на инвестициите в съоръжения за съхранение на електроенергия с цел насърчаване на прехода към икономика с нулеви нетни емисии в съответствие с промишления план на Зеления пакт.
"Вецовете са 55% от общия възобновяем микс на страната, именно водната енергия подпомага интеграцията на енергията от слънце и вятър", коментира изпълнителният директор на Асоциация "Хидроенергия" Теофана Текелиева-Григорова.
В Министерството на енергетиката се проучва опитът на няколко държави, които вече са в по-напреднала фаза спрямо България в този процес, а именно Финландия, Швеция, Франция и Швейцария.
Канадската корпорация "Камеко" (Cameco) е подписала 10-годишен договор за осигуряване на достатъчни обеми на естествен уранов хексафлуорид, (така нареченият UF6), за да отговори на пълните изисквания на 5-и блок на АЕЦ "Козлодуй", посочи компанията на официалната си страница.
Това каза министър-председателят Бойко Борисов на среща днес с премиера на германската провинция Баден-Вюртемберг Щефан Мапус.
Финансовият министър на България коментира, че не вижда "проблем" в българо-руските отношения, те трябва да се развиват и за в бъдеще.
ЕВН настоява за увеличение от 2-3%, ЧЕЗ – 9%, а Е.ОН – 5-10%.
Газпром се насочва към пазара на трите най-големи търговци на електричество в България - ЧЕЗ, Е.ОН и EVN България.