АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Най-новото проучване за потребителските настроения в най-голямата европейска икономика за юни показва нарастваща тенденция към спестяване, което оказва натиск върху доверието и пречи потребителските нагласи да продължат възстановяването си, посочват GfK и Нюрнбергския институт за пазарни решения.


На 4 юни 2025 г. Европейската централна банка публикува конвергентен доклад за готовността на България да приеме еврото. Оценката е положителна и е отбелязана готовността на България да влезе в еврозоната. С това, става и ясна датата на въвеждане на еврото – 01 януари 2026 г.


През 2024 г. българите бяха с една от най-слабите възможности за потребление на стоки и услуги в рамките на целия ЕС, като т.нар. "фактическо индивидуално потребление" (AIC) за България беше с 26% под средното за Съюза (или 74% от средноевропейското ниво), докато в Люксембург беше с 41% над средноевропейското (или 141% от осредненото ниво), показват последните данни на официалната европейска статистика Евростат, оповестени в сряда.


Общо 82.95% от административните структури в България са адаптирали информационните си системи за работа с еврото. Това показват данните на уeб-базирана платформа за проследяване и отчитане на напредъка на държавните структури за въвеждането на единната европейска валута https://evro.egov.bg/.


Закупуването на новите самолети е част от дългосрочна стратегия за модернизация на флота на ЛОТ и разширяване на капацитета на централните летищни хъбове – включително новия "Централен комуникационен порт" (CPK), планиран за завършване в началото на 2030-те.


Проучването изчислява, че въвеждането на дигиталната европейска валута ще струва на финансовите институции между 18 милиарда евро (20,5 милиарда долара) и 30 милиарда евро.


"Трите основни теми на нашия ангажимент в България през следващите пет години, които са и приоритети за правителството, са ускоряване на прехода към зелена икономика, повишаване на конкурентоспособността чрез иновации и задълбочаване на финансовите пазари, както и укрепване на икономическата устойчивост и регионалната интеграция", заяви Мануела Несъл, ръководител на ЕБВР за България.


Румъния се намира в процедура за прекомерен дефицит от 2020 г., като според данни на Евростат от април 2025 г. в края на миналата година дефицитът ѝ е достигнал 9,3 % от БВП. ЕК прогнозира, че дефицитът на Румъния ще достигне 8,6% през тази година и 8,4% през следващата, въпреки че бюджетът за 2025 г. предвижда дефицит от 7% от БВП.


В началото на 2023 г. са отчетени най-ниските стойности на безработицата на месечна база от 15 години насам. През май 2020 г. равнището на безработица бе 11,5% поради блокирането на производството, а след това през май 2022 г. спадна до 5,7%.


Проектът, чиято обща стойност надхвърля 250 млн. евро, е част от мащабната европейска инициатива за подобряване на инфраструктурната свързаност на Западните Балкани чрез Инвестиционната рамка за Западните Балкани (WBIF). Участъкът от 13,8 км ще включва 11 моста и 6 тунела, като поради сложния терен вече получи прозвището „във въздуха и в мрака“.