АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Като причина за отмяната на търговските преговори Тръмп посочи планираното от Канада въвеждане на цифров данък върху бизнеса на американските компании.


От ИПИ посочват, че модел, в който местните данъчни приходи зависят почти изцяло от имотния пазар - през данък върху недвижимите имоти и върху възмездното придобиване на имущество, не може да гарантира адекватни собствени приходи на местната власт.


От Министерството на финансите съобщиха през май във връзка с постъпили запитвания относно публикуваните от Евростат данни за инфлацията в страните от ЕС за април 2025 г., според които референтната стойност на критерия за стабилност на цените се изчислява на 2,8 процента, че стойността на 12-месечната инфлация в България е 2,7 процента, като по този начин България продължава да изпълнява критерия за ценова стабилност.


Данните са ревизирани надолу спрямо зимната прогноза, публикувана през декември, когато ОИСР очакваше ръста на икономиката да бъде 2,8 на сто през 2025 г. и 2,6 на сто през 2026 г.


Ръстът при доставените през 2025 и 2026 г. жилища – до планираните 210 000, двойно повече спрямо предходните три години – вероятно ще доведе до рекордно увеличение на предлагането, което ще намали цените с не повече от 15 на сто, прогнозира агенцията.


Пролетната прогноза се основава на определени предположения относно митата. Заложеният модел предполага, че митата на САЩ върху вноса на стоки от ЕС и на практика всички други търговски партньори ще останат на нивото от 10 на сто, прилагано към 9 април, с изключение на по-високи мита върху стоманата, алуминия и автомобилите (25 на сто), а определени продукти ще бъдат освободени от тарифи (фармацевтични и микропроцесори).


Очакванията на експерта са 2025 г. да приключи със значителен ръст на чуждестранните посещения, които ще достигнат до около 13,8 млн. или с около 4 - 4,5 процента повече спрямо предходната година.


В същото време потребителските цени в Китай продължават низходящия си ход през април. Те са били с 0,1 на сто по-ниски в сравнение с април 2024 г., запазвайки темпа си на спад от март. Средната прогноза в анкета на Ройтерс сред икономисти също сочеше към понижение на цените за потребителите с 0,1 на сто.


Очакват се рекордни добиви на пшеница в Азия, най-вече в Индия и Пакистан. Прогнозира се и повишаване на добивите в Южна Европа и в Северна Африка, както и стабилно равнище на получените количества от зърнената култура в Канада и Русия.


Според Министерството на финансите ключова роля за размера на дефицита играе трайно слабата икономика. Рецесията води до по-ниски приходи от данъци като корпоративния данък и до по-високи разходи, например за увеличената безработица.