АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


ЕК предложи плаващ таван на цените на руския петрол от 15 % под средната пазарна цена на суровия петрол през предходните три месеца, съобщиха дипломати от ЕС. През последните два месеца ЕС и Великобритания настояват пред Г-7 да намали горната граница, след като спадът на петролните фючърси направи настоящото ниво от 60 долара за барел до голяма степен без значение.


Събираемостта на митата в САЩ отново скочи през юни, спомагайки за изненадващия бюджетен излишък от 27 млрд. долара за месеца. Данните за бюджета показаха, че митата започват да се превръщат в значителен принос за приходите на федералното правителство, като през юни достигнаха нови рекорди, нараствайки почти четирикратно.


През юни 2025 г. спрямо предходния месец най-голямо е увеличението на цените в групите: „Развлечения и култура“ (2.8%), „Ресторанти и хотели“ (1.3%), „Алкохолни напитки и тютюневи изделия“ (0.8%) и „Транспорт“ (0.7%). Намаление е регистрирано в: „Облекло и обувки“ (-0.6%), „Съобщения“ (-0.2%) и „Разнообразни стоки и услуги“ (-0.1%).


В рамките седем дни правителството ще предложи промени в Закона за въвеждане на еврото, които предвиждат - допълнителни мерки срещу необосновано покачване на цените, завишаване на санкциите и увеличаване на контролните правомощия на Комисията за защита на потребителите.


Средната месечна нетна заплата на служител в хърватската столица Загреб за април възлиза на 1642 евро, което представлява номинално намаление с 2,1% спрямо март и увеличение със 7,7% спрямо април 2024 г.


През май 2025 г. индексът на продукцията в сектор „Строителство“ се понижава с 0.5% спрямо предходния месец. Данните на НСИ са предварителни и сезонно изгладени. Календарно изгладените данни показват увеличение с 5.1% на строителната продукция в сравнение със същия месец на 2024 година.


Той позволява въвеждане на сума в лева, която автоматично се превалутира в евро по официалния курс. Потребителите имат възможност и за обратната опция – при въвеждане на сума в евро, стойността се преизчислява в левове.


Износът на стоки от България за ЕС намалява с 4,2% през периода януари - април. През май общият износ на стоки възлиза на 6,5175 млрд. лв. и намалява с 4,6 процента спрямо същия месец на предходната година.


Индексът на "Сентикс", който отразява доверието на инвеститорите в бъдещото състоянието на икономиката, нараства до 4,5 пункта през юли спрямо 0,2 пункта през юни. Равнището му е най-високо от февруари 2022 г. и доста над прогнозираното от анализатори ниво от 1,1 пункта.


Фалитите на компании със задължения над 10 млн. йени (около 68 000 долара), са се увеличили с 1,2 на сто спрямо същия период на 2024 г. Фалиралите компании се увеличават за четвърта поредна година, достигайки най-голям брой от 2014 г.