АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Scope Ratings повиши дългосрочния кредитен рейтинг на България на ’A-’ от ’BBB+’ в местна и чуждестранна валута, съобщават от Министерството на финансите. С тази оценка България за първи път получава рейтинг, който е от високия инвестиционен клас. Перспективата пред рейтинга е стабилна, се отбелязва в съобщението.


Агенциите повишиха дългосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна валута на ‘BBB+’ със стабилна перспектива, което е най-високата степен от инвестиционните рейтинги от средния клас.


Днес в ЕП гласува становището на институцията относно кандидатурата на България да стане член на еврозоната от 1 януари 2026 г. Гласуването се проведе от 13:30 ч. българско време, като докладът за България бе втора точка.


Тя ще стигне ниво от 2,9 милиарда тона, което е с 0,5 на сто повече от миналия месец и с 2,3 на сто над нивото от 2024 г. Възходящата корекция е обусловена от подобрените перспективи за пшеницата, царевицата и ориза. Прогнозите за горещо и сухо време в части от ключови региони производители обаче могат да повлияят на потенциала за добив, особено на царевицата.


Съвременните пощенски центрове за обслужване на клиенти могат да предоставят по-добри услуги на гражданите и бизнеса, по-добри логистични връзки, по-кратко време за изчакване, по-удобни услуги и по-дълго работно време.


63,6% от българите определят работата на външните финансови одитори като важна за обществото, а 55.4% смятат, че дейността им може реално да бъде полезна в борбата с корупцията. Данните са от проучване по поръчка на ИДЕС.


Средното време за обработка на една заявка е под 1 секунда и не влияе на времето за изпълнение на рецепта. Системата е изцяло интегрирана и синхронизирана с Националната здравноинформационна система (НЗИС).


Градовете заедно ще търсят решения на основните предизвикателства на нашето време - от климатичната криза и социалното сближаване до достъпни жилища и ориентирано към бъдещето градско развитие.


Жп линията „Волуяк – Драгоман“ освен, че се удвоява, се модернизира така, че да позволява по-високи скорости на движение и по-кратко време за пътуване.


ЕЦБ от години работи по дигитален вариант на единната валута, който на практика представлява дигитален портфейл, но за да бъде осъществен проектът, е необходимо одобрение от Европейския парламент – стъпка, която засега се бави поради съпротивата на някои евродепутати.