АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


63,6% от българите определят работата на външните финансови одитори като важна за обществото, а 55.4% смятат, че дейността им може реално да бъде полезна в борбата с корупцията. Данните са от проучване по поръчка на ИДЕС.


Според резултатите от ново национално представително проучване, реализирано от изследователски център „Тренд“, едва 6% от българите определят начина си на живот като изцяло здравословен, а 55% изобщо не спортуват. Почти половината от анкетираните (48%) смятат, че здравословното хранене е „твърде скъпо“, а 41% определят достъпа до качествена храна като затруднен.


Проучване на Visa: Българите се придържат към бюджета си и използват модерни технологии за разплащания по време на пътувания в чужбина. Според проучването българите демонстрират отлични умения за управление на личните си финанси по време на пътуване, като използват дигитални решения.


През 2024 г. българите бяха с една от най-слабите възможности за потребление на стоки и услуги в рамките на целия ЕС, като т.нар. "фактическо индивидуално потребление" (AIC) за България беше с 26% под средното за Съюза (или 74% от средноевропейското ниво), докато в Люксембург беше с 41% над средноевропейското (или 141% от осредненото ниво), показват последните данни на официалната европейска статистика Евростат, оповестени в сряда.


Близо половината от българите биха сменили работата си за по-висока заплата и бонуси сочи регионално проучване на wherewework.То обхваща пет държави - България, Гърция, Румъния, Молдова и Унгария, и има за цел да насърчи прозрачността и информираността между работодатели и служители.


Като най-важни фактори за онлайн пазаруването българите посочват сигурността – 74%, бързината – 88%, и удобството – 92%. Интересът към новите методи на разплащане е голям, ако става дума за бързина – 85% от българите биха ги предпочели, за да спестят време.


Попитани какво действие на ЕС би подобрило живота им в краткосрочен план, 45 на сто от българите и 44 на сто от останалите в ЕС посочват осигуряването на мир и стабилност.


Средно, според проучване на Експертния клуб по икономика и политика, на домакинство се падат по 350 000 лв. 70% от всичко, което българите притежават, са жилищата. Едва малко над един процент са останалите форми на инвестиции. Затова прочитът на числата изглежда различно.


Икономическата активност, образованието и етносът остават основните определящи статуса индикатори. Делът на бедните при безработните е 58,7%, докато при заетите той е 11,8%, при хората с начално и без образование – 56,3%, докато при висшистите – 4,8%, при ромите – 62,5%, докато при българите – 16,0%.


Това показват данните от национално представително проучване на агенция Алфа Рисърч, проведено в периода 20-28 февруари сред 1000 пълнолетни граждани, интервюирани по домовете им с таблети.