АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Според данни на Браншовата камара на дървообработащата и мебелна промишленост (БКДМП) фирмите от бранша се ориентират към подобен тип проекти, за да покрият собствените си нужди от електроенергия, но и да отговорят на изискванията за преминаване към кръгова икономика и намаляване на въглеродния отпечатък.


Целта на този ход е да не се налагат планираните допълнителни вносни мита, докато траят преговорите, въпреки че много подробности остават нерешени, включително как ще бъдат структурирани бъдещите търговски отношения между САЩ и Европейския съюз.


Водещата компанията в областта на търговията на дребно и F&B – Avolta започва два нови проекта, насочени към развитието на летището като петзвезден регионален хъб. Avolta ще извърши пълна реновация на своите търговски площи в Терминал 1 и ще открие нов безмитен магазин в зона не-Шенген на Терминал 2.


Открита бе нова хибридна централа за производство и съхранение на зелена енергия в община Оряхово, област Враца. Проектът се финансира от ОББ и германската "Фаренголд банк" (Varengold bank), съобщиха от дружеството за медиите.


Това ще стане през септември, като магазините ще се помещават в търговски обекти на Централния кооперативен съюз (ЦКС), който има над 600 магазина и многомилионен оборот за миналата година. Очаква се в магазините да има всички продукти от малката потребителска кошница.


Българското участие се открои с модерна визия, натурални съставки и продукти, които отговарят изцяло на новите потребителски предпочитания – без добавена захар, без глутен, без изкуствени съставки, но богати на витамини, минерали и вдъхновени от природата.


Комисията за защита на конкуренцията изиска детайлна информация от 50 търговски вериги и търговци на дребно на хранителни стоки за управляваните от тях близо 500 обекта в рамките на секторния анализ на пазара на хранителни стоки, който започна миналата седмица и във връзка с данните, получени от съвместните проверки на цените на НАП и КЗП в страната.


Новото споразумение придвижа засилване на сътрудничеството в множество сектори и подкрепа за нарастването на обема на търговията между двете страни. Водещите турски фирми в Русия посочиха строителния бранш като основен приоритет.


През април 2025 г. дефицитът по текущата сметка достига 724,9 млн. евро, търговският дефицит нараства до 824,8 млн. евро, а преките чуждестранни инвестиции намаляват със 114,3 млн. евро, показват последни данни на БНБ за платежния баланс на нашата страна.


460 дружества от 1 януари 2026 г. ще бъдат задължени да подават счетоводната си информация в унифицирания формат SAF-T (стандартен одитен файл за данъчни цели), съобщават от приходната агенция.