АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


В района на остров Белене е постигната минимална ширина на фарватера (корабоплавателния път) от 150 м и минимална дълбочина от 35 дм при ниско корабоплавателно регулационно ниво. Край остров Вардим е постигната минимална ширина на фарватера от 130 м и минимални дълбочини от 25 дециметра.


РИА Новости: С решението да предаде на Украйна реакторите за "Белене" България за пореден път се самопростреля в крака. Това се казва в материал на РИА Новости, публикуван по повод посещението на Владимир Зеленски у нас.


Ядрената енергетика не е под санкциите на ЕС, това каза в Националния пресклуб на БТА в Плевен проф. Румен Гечев, народен представител от БСП. "Ядрената енергетика може да се развива, да се купува ядрено гориво, да се довършват реакторите, които са български. Дали ще участват руснаци, пакистанци, французи или американци няма никакво значение", добави той.


В момента в АЕЦ „Белене“ има оборудване за над 1 млрд. лева. Някаква френска неназована компания щяла да направи пълен анализ какво може да се изгради със съществуващото оборудване и дали ще има някаква зависимост от руските компании в бъдеще.


Трябва да направим два реактора на площадката в АЕЦ „Белене“ и два реактора в АЕЦ „Козлодуй“. Това заяви в тв интервю служебният министър на енергетиката Росен Христов. Предстои да се направи подробен анализ на оборудването, което се съхранява на площадката на АЕЦ „Белене“, за да се разбере какво и как може да се построи там.


Проф. Янев бе категоричен, че така наречената зелена енергия не може да замести ядрената, която е най-мощния нисковъглероден източник на енергия, с което човечеството разполага в момента. За него "зелената енергия" е политически израз, който няма нищо общо с науката и технологиите.


БДЖ получи последните два нови локомотива Смартрон в изпълнение на договора с ДЗЗД „Сименс Трон“ за доставка на общо 15 от тях. С пристигането на тези два локомотива договорът е изпълнен предсрочно, съгласно който доставката трябва да бъде извършена до края на 2021 г.


С тях дружеството вече разполага с 13 нови локомотива в изпълнение на договора за доставка на общо 15 локомотива Смартрон със ДЗЗД „Сименс Трон”. Останалите 2 локомотива ще бъдат доставени до края на годината.


От "Булатом" изчисляват, че тази инвестиция ще бъде изплатена около 15 години след въвеждане в експлоатация на блоковете, а цената на тока от централата може да е по-ниска от цените на борсата.


Модерните мотриси Inspiro на “Сименс Мобилити” гарантират висока ефективност и подобрено изживяване за пътниците. Цялата 3-та метролиния използва CBTC-базирана система за управление на движението за подобрена наличност и безопасност.