АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Тази година проектът се провежда за шести път и съвпада с 80-годишнината на руската ядрена индустрия и 500-годишнината от началото на развитието на Северния морски път.


Германия се отказа постепенно от ядрена енергия през април 2023 г., когато последните три централи бяха окончателно спрени.


Капацитетът на Финландия за възобновяема енергия и топлинна енергия се увеличи бързо през последните няколко години, което доведе до срив в използването на въглища.


Засегната е работата на един от двата реактора на атомната централа, като през цялото време нейната сигурност не е била нарушена. Заради автоматичното спиране е била "изпусната водна пара, която не е радиоактивна". АЕЦ "Бецнау" произвежда около 6 тераватчаса електроенергия, което приблизително отговаря на потреблението на 1,3 милиона четиричленни домакинства.


Най-големият производител на електричество от ядрена енергия в ЕС през този период е Франция. Нейните атомни централи са генерирали 54,6 на сто (338 202 гигаватчаса) от цялата електроенергия, добита от ядрената енергетика в ЕС. След нея са Испания (56 873 гигаватчаса или 9,2 на сто), Швеция (48 470 гигаватчаса или 7,8 на сто) и Финландия (34 308 гигаватчаса или 5,5 на сто).


Българската Централна енергоремонтна база (ЦЕРБ) ремонтира ТЕЦ „Плевля“ – единствената въглищна топлоелектрическа централа в Черна гора. С мощност от 225 MW, тя осигурява около една трета от електроенергията в страната и играе важна роля в енергийния баланс на страната.


Площадката за 7-и блок е одобрена, но защото става дума за нова ядрена мощност, ще се работи изключително по изискванията на закона и наредбата. Тоест ще бъде подадено отново заявление за избор на площадка, което да докаже, че на площадката на 7 блок може да се разположи още една ядрена мощност.


Плаващата атомна централа (ПАЕЦ) „Академик Ломоносов“, управлявана от „Росенергоатом“ произведе първия милиард киловатчаса за изолираната мрежа на енергийния център Чаун-Билибино в Чукотка. Делът на ПАЕЦ в електропроизводството на района надхвърля 60 %.


"Адванст нюклиър фюълс" е дъщерно дружество на френската компания "Фраматом" (Framatome). Увеличаването на вноса на уран от Русия е деликатна тема, като в момента компанията се опитва да създаде съвместно дружество с руската ядрена група "Росатом".


ТВЕЛ, горивното подразделение на руската държавна корпорация „Росатом“, произведе иновативно ядрено гориво за реакторите на бързи неутрони от IV поколение БН-1200 и БРЕСТ- ОД-300. Едновременно се разработват два варианта на уран-плутониевото ядрено гориво: оксидно (МОКС) и плътно нитридно гориво (СНУП).